EUR  |  Cart 0 it

Because
architecture
matters.

A magazine about people,
materials and selected buildings

Current issue

RECONSTRUCTION

INTRO Special - 2021 - DECEMBER

Stavby v tomto čísle většinou nejsou v odborném smyslu slova rekonstrukcí – která znamená opětovné vytvoření přesné původní podoby. Jsou jednoduše starými domy, do té doby chátrajícími a nevyužívanými, které díky proměně fyzické formy, a často i způsobu využití či kontextu s okolím, našly své místo v současném prostředí a společnosti. Jsou obnovou, revitalizací, konverzí, přestavbou. Pokud se ale pro tuto chvíli osvobodíme od exaktní terminologie památkové péče, můžeme se vrátit i k volnějšímu a širšímu užití pojmu rekonstrukce tak, jak je používán v běžném jazyce.

Each issue based around a single
building material

INTRO magazine specialises in in-depth coverage of individual themes, approaching them from all possible angles. Each issue offers fascinating information on a basic building material, interviews with renowned personalities from the field of architecture and plenty of inspiration in the form of excellent buildings, complete with detailed drawings. From the moment of printing, each page becomes a testament to the architecture of our time and a rich archive with lasting value.

Individual issues and convenient
annual subscriptions

INTRO magazine is published four times a year. It can be ordered on our website or purchased in selected retailers in the Czech Republic and Slovakia. See Where to Buy for further details.

order

Upcoming issues#17
PLASTIC
March 2022


#18
TEXTILE
July 2022


#19
CLAY
October 2022


+
Special issue
+
December 2022

What’s new?Register for our free newsletter to receive up-to-the-minute information. You can unsubscribe at any time.


xReaders     xCompanies
This website is using tracking cookies - More detials.