EUR  |  Cart 0 it
<>

FAMILY HOUSES

INTRO SPECIAL - 2019 - DECEMBER

Formát vydání 230 × 295 mm, rozsah 136 stran
Vytištěno na nenatíraný ofsetový papír
Jazyk vydání čeština

EDITORIAL

Přátelé,
dovolte, abych se nejprve podělil o jednu soukromou vzpomínku. Když se nám před osmnácti lety narodil syn, vybírali jsme kočárek. Protože jako novináři jsme se už tehdy pohybovali v architektonických kruzích, tušili jsme, že vybereme černý. No, bylo to tenkrát ještě celkem neobvyklé, ale nemohli jsme si pomoct; květované, nařasené a jinak zdobené koráby se nám nelíbily. Manželka ovšem dodnes vzpomíná, jak si před ní jednou jakási spoluobčanka důchodového věku uplivla se slovy: „Čééérnej kočárek, to sou lidi…“ Intonaci si, prosím, doplňte sami. Protože moje žena právě mířila se synem k dětskému lékaři a byla ve stresu, poslala babu pro ni naprosto netypicky…, no, řekněme do háje.

Střih. Podívejte se na současné rodinné domy, chaty, chalupy. Představovaný výběr staveb, který měl snad jediné kritérium a tím byla neokázalost, se vyznačuje dvěma překvapivými znaky – jedním je návrat sedlové střechy, druhým černá barva (ve škále od tmavě šedé).

Jednu dobu se pendulum nacházelo v krajní poloze naprostého odmítání jiné střechy než ploché, dnes se zdá, že dosahuje opačného výkyvu. Už už si stavební úřady začínaly zvykat, a bác – je tady zase sedlovka.

Fenomén barvy je ještě zajímavější. Jde o výsledek přesycenosti bílou fasádou? Střídá ji šedé nebo černé opalované dřevo, beton, desky. Až na výjimky všechno tmavé. Diskutovali jsme s kolegyní Alenou Hyblerovou, jestli takový výběr nebude na čtenáře působit příliš monochromaticky, jestli jsme tu estetiku nevytvořili s Jánem Stempelem a Petrem Šmídkem my. Neřekl bych. Myslím, že nadprůměrná architektonická tvorba v českých a moravských zemích teď takhle prostě vypadá.

Samozřejmě že stejně jako někdo by měl raději květovaný nebo nařasený potah kočárku, i dům může být jiný než černý. Přesto budu doufat, že jsme vás naším prémiovým balíčkem potěšili a že neuslyším větu: „Čééérný baráky…“

Martin Verner, šéfredaktor


+read more
/ 1/ Editorial

/ 4/ Výzva českým architektům

/ 6/ U Slapské přehrady

/ 12/ Ján Stempel

/ 18/ Maxičky

/ 26/ Tiny House

/ 32/ Chata Lejčkov

/ 38/ Bílá Hora

/ 44/ Křižánky

/ 50/ Pokoj v krajině

/ 56/ Štěrbina ve Zlíně

/ 62/ Eva Jiřičná

/ 70/ Zahraniční insiprace

/ 72/ Místo jako událost a sdílení světa

/ 76/ AnuAzu

/ 84/ Letní dům u Balatonu

/ 92/ Dům po zemětřesení

/ 98/ Proluka v Münsteru

/ 104/ Když Kerez portrétuje Okamuru

/ 106/ Materiály a technologie
This website is using cookies - More detials. By continuing, you agree to use them.