EUR  |  Košík 0 ks

Publikovaná čísla


<>

CIHLA

INTRO 03 – 2017 – ČERVENEC

Možná si říkáte, že cihla je tak tradičním stavebním materiálem, že vás v tomto ohledu už nemůže nic překvapit. Jenže i z tohoto materiálu může vzejít spousta netradičních staveb. Chcete se o nich něco dozvědět? Začtěte se do třetího čísla časopisu INTRO.

Formát vydání 230 × 295 mm, rozsah 144 stran
Vytištěno na nenatíraný ofsetový papír
Jazyk vydání čeština


vyprodáno

EDITORIAL

Při skládání cihelného čísla časopisu INTRO, do jehož přípravy mě Honza Hejhálek angažoval, jsme se spolu s kolegy dostali do stavu nadbytku (pro jistotu upřesňuji, že nikoli ekonomického). Vybírali jsme témata, baráky a historické reminiscence, které by obsáhly stavění z cihel, a přitom jsme se potýkali s nutností nalézt společné faktory (kvality), balancovat s nimi a přesto vidět odlišnosti, abychom udrželi pestrost.

Vědomě jsme abdikovali na stavby z cihel skrytých pod omítkou. Řešili jsme vztah mezi potřebou připomínat ikonické nebo hojně medializované stavby a stavem, kdy už jsme jimi přejedení. Jasně si uvědomujeme, že představované stavby a témata budou vždy jen naším výběrem. A právě proto…

Velmi rád bych kolem magazínu shromáždil okruh spolupracovníků, kteří by INTRO používali jako černý sametový rukáv, jímž by prostrkovali ke čtenářům silnou architekturu. Ruka sevřená v pěst jede jede tmou, sune se temným tunelem, aby kolem manžety prorazila na světlo a nečekaně se rozprostřela v pěstěné kráse na odiv.

Vedle naší architektury bychom v budoucnu chtěli systematicky obsáhnout i blízký středoevropský prostor. Má to mnoho důvodů a především opodstatnění. Existuje tu kulturní a myšlenková blízkost, a přesto mnohdy nedohlédneme za humna. Inspirativních příkladů bychom našli dost, teď mě jako první napadá předávání cen za architekturu CEZAAR 2016 v Bratislavě. Je k dohledání na elektronických médiích a zainteresovaní organizátoři podobných českých cen by už měli zjišťovat, kdy mají Adéla Banášová a veřejnoprávní televize volný termín, respektive prime time.

Nuže vyzývám vás k otevřené diskuzi a ke spolupráci.

K cestě černým sametovým rukávem.

Martin Verner, šéfredaktor


+číst více
1/ Editorial

4/ Navrstvené možnosti architektury

6/ Evropské muzeum hanzy

20/ Nesmrtelná cihla – rozhovor s Josefem Pleskotem a Zdeňkem Fránkem

24/ Historie cihly

28/ Cihla

34/ Názory na cihlu

36/ Cihla mezinárodního stylu

40/ Newport Street Gallery

50/ Adam Caruso – rozhovor

56/ Gdaňské Shakespearovské divadlo

72/ Kotelna Libčice nad Vltavou

84/ Termitary House

92/ Dům v cihlové zahradě

100/ Konverze ruiny

106/ Salon Chillin

108/ Režné zdivo v moderní české architektuře

112/ Cihlová stopa Otakara Novotného

116/ Tovární komíny

122/ Solidní městský blok

126/ Publikace

128/ Materiály a technologie