EUR  |  Košík 0 ks

Publikovaná čísla


<>

TEXTIL

INTRO 18 – 2022 – ČERVENEC

Osmnácté vydání časopisu o INTRO se věnuje textilu, jehož schopnost modelovat prostor, regulovat světlo, probarvit nebo strukturálně ovlivnit samotného genia loci ovlivňuje orientaci i světonázor. Drapérie dovede přinést do interiéru pohyb, vlákno iluzi.

Formát vydání 230 × 295 mm, rozsah 128 stran
Vytištěno na nenatíraný ofsetový papír
Jazyk vydání čeština
Cena 189 Kč


Cena s DPH
EDITORIAL

Rudá nit příběhu

Přátelé,
rád luštím křížovky. Vltavská filharmonie na tři je BIG. Nebo mongolský nájezdník na čtyři je buď Avar, nebo Alan. Alan byl původně příslušník jednoho z kavkazských kmenů. Je až úsměvné, jak tohle nepřesné spojení mezi luštiteli zdomácnělo. Středověcí Mongolové rovná se nájezdníci Avaři a Alani. Kdo je to vlastně nájezdník? Ten, kdo vtrhne do vaší země, plení ji, dobývá a z nějakých vnitřních důvodů si myslí, že na to má nárok?

Rád se také zabývám společností, jejími názorovými různostmi, hodnotovým žebříčkem a motivacemi. Nikoli překvapivě zjišťuji, že existuje až nepřeberná škála názorů na tutéž věc. S větším překvapením ovšem shledávám, jak moc se liší i ty základní lidské hodnoty, podle kterých člověk a celá společenství žijí. Tak třeba tabu lhát, krást a zabíjet. Nám luštitelům se čím dál víc zdá, že například pro středověké Avary/Alany z dálné Eurasie to nikdy nebylo tabu, ale naopak vysoká hodnota.

Také si vzpomínám, jak mi jako dítěti byl vštěpován odpor ke zradě. A jak jsme museli okázale milovat ty, kteří milují nás – aspoň to tvrdila státní doktrína. Milujte ale zrádného nájezdníka, který opakovaně plení vaše území. Lháře, vraha. Nešlo to tehdy, nejde to ani teď. Ale s překvapením zjišťuji, že i přes tyhle zkušenosti se najde někdo, kdo znovu zahoří náklonností. Známé jsou i případy, kdy si vrah najde z vězení nevěstu a naopak. A dokonce to může být váš soused! Pak už nezbývá než se modlit anebo zůstat pevně stát ve dveřích a nepustit ho do baráku. Stáhnout roletu.

Roleta. Vidíte, už jsem jen kousíček od textilu v architektuře. Ten je tématem tohoto vydání INTRA. S velkou péčí jsme takové stavby, které se nikoli v nepřeberné škále v architektuře objevují, hledali. Často jde o použití na hranici dočasné instalace, umění nebo punku. A to náš tým včetně redakčních radních bavilo. Přeji si, aby i vás potěšilo zjištění, jak široký rozptyl může mít pohled na textil a jeho používání v architektonickém umění. Těch přístupů k věci je tolik, že by se i Avar divil.

Martin Verner


+číst více
1/ Editorial

4/ Úvodní slovo

6/ Učebna na vyhlídce

16/ Ateliér SO – IL

20/ Dýchat v Miláně

26/ Provaznictví

32/ Architektúra na mieru

36/ Miloš Kopřiva

42/ Zahraniční inspirace

44/ Ubytování pro válečné uprchlíky v Chełmu

50/ Akademie (z) textilu

60/ Schodiště pro světlo

68/ Rekonstrukce Plaza Mallorca

76/ Izolované parkoviště

82/ Pátá fasáda

88/ Za branami měkkosti

92/ Záchrana chalupy ve Vojtěchově

98/ Plátěná věž

104/ Sláva baroku

106/ Textil v architektuře a jeho průkopníci

114/ Zápisky lovce domů

116/ Materiály a technologie

128/ Ohlédnutí