EUR  |  Košík 0 ks

Publikovaná čísla


<>

RODINNÉ DOMY

INTRO SPECIÁL – 2019 – PROSINEC

V pořadí druhé speciální vydání přináší tentokrát výběr rodinných domů z tuzemska i zahraničí; jednotlivé stavby jsou doplněny o rozhovory s jejich architekty. Dále v tomto čísle najdete dvoustranu věnovanou rodinným domům světových architektů, rozhovory s Evou Jiřičnou a Jánem Stempelem a první příspěvek v rubrice Zápisky lovce domů, kterou pro vás bude pravidelně připravovat Petr Volf.

Formát vydání 230 × 295 mm, rozsah 136 stran
Vytištěno na nenatíraný ofsetový papír
Jazyk vydání čeština


vyprodáno

EDITORIAL

Přátelé,
dovolte, abych se nejprve podělil o jednu soukromou vzpomínku. Když se nám před osmnácti lety narodil syn, vybírali jsme kočárek. Protože jako novináři jsme se už tehdy pohybovali v architektonických kruzích, tušili jsme, že vybereme černý. No, bylo to tenkrát ještě celkem neobvyklé, ale nemohli jsme si pomoct; květované, nařasené a jinak zdobené koráby se nám nelíbily. Manželka ovšem dodnes vzpomíná, jak si před ní jednou jakási spoluobčanka důchodového věku uplivla se slovy: „Čééérnej kočárek, to sou lidi…“ Intonaci si, prosím, doplňte sami. Protože moje žena právě mířila se synem k dětskému lékaři a byla ve stresu, poslala babu pro ni naprosto netypicky…, no, řekněme do háje.

Střih. Podívejte se na současné rodinné domy, chaty, chalupy. Představovaný výběr staveb, který měl snad jediné kritérium a tím byla neokázalost, se vyznačuje dvěma překvapivými znaky – jedním je návrat sedlové střechy, druhým černá barva (ve škále od tmavě šedé).

Jednu dobu se pendulum nacházelo v krajní poloze naprostého odmítání jiné střechy než ploché, dnes se zdá, že dosahuje opačného výkyvu. Už už si stavební úřady začínaly zvykat, a bác – je tady zase sedlovka.

Fenomén barvy je ještě zajímavější. Jde o výsledek přesycenosti bílou fasádou? Střídá ji šedé nebo černé opalované dřevo, beton, desky. Až na výjimky všechno tmavé. Diskutovali jsme s kolegyní Alenou Hyblerovou, jestli takový výběr nebude na čtenáře působit příliš monochromaticky, jestli jsme tu estetiku nevytvořili s Jánem Stempelem a Petrem Šmídkem my. Neřekl bych. Myslím, že nadprůměrná architektonická tvorba v českých a moravských zemích teď takhle prostě vypadá.

Samozřejmě že stejně jako někdo by měl raději květovaný nebo nařasený potah kočárku, i dům může být jiný než černý. Přesto budu doufat, že jsme vás naším prémiovým balíčkem potěšili a že neuslyším větu: „Čééérný baráky…“

Martin Verner, šéfredaktor


+číst více
1/ Editorial

4/ Dom, domov vlastného detstva

6/ U Slapské přehrady

12/ Ján Stempel

18/ Maxičky

26/ Tiny House

32/ Chata Lejčkov

38/ Bílá Hora

44/ Křižánky

50/ Pokoj v krajině

56/ Štěrbina ve Zlíně

62/ Eva Jiřičná

70/ Zahraniční insiprace

72/ Místo jako událost a sdílení světa

76/ AnuAzu

84/ Letní dům u Balatonu

92/ Dům po zemětřesení

98/ Proluka v Münsteru

104/ Když Kerez portrétuje Okamuru



Materiály a technologie

106/ Dům s černým plechovým pláštěm

108/ Falcovaný šindel

110/ Revoluční ovládání interiérových dveří

112/ Oheň v nízkoenergetickém domě

114/ Minimalistická okna, maximální spojení s přírodou

116/ Města bychom rádi viděli zelenější

118/ Okenní fólie s designem matně lakovaného dřeva

120/ Okna z profilů třídy A na Sněžce

122/ Atypické projekty potřebují YQ

124/ Otevřeno prostoru

126/ Děti, dřevo a zelené střechy

128/ Tmavomodrý svět

130/ Cihlový dům – bydlení budoucnosti