EUR  |  Košík 0 ks
Voda

Zahrada nejen před domem


Intenzivní zelená střecha s okrasnou částí a užitkovou zahrádkou (realizace Roagrotex)
Zbyněk Ptáček, 22.11.2019
Foto archiv firmy
200 vidělo         0 se líbí
Vegetační střechy či zeleň na konstrukci jsou účinným nástrojem k zadržování srážek v místě jejich spadu. Napomáhají tak v boji proti odtoku velkého množství vody do kanalizace a zároveň částečně řeší úbytek zelených ploch ve městech.


Zelené střechy dokážou po většinu dní v roce zadržet téměř veškeré srážky. V případě přívalových a dlouhodobých dešťů – po naplnění vodní kapacity souvrství čili nasycení speciálního střešního substrátu a akumulačních prvků – odtéká voda do kanalizace se zpožděním. Nedochází tedy k přetížení kanalizace a rychlému odvodu vody, čímž je eliminován vznik povodní.


Dalším z přínosů je snižování teplotních extrémů v budovách a jejich okolí. Vegetační kryt střechy omezuje v letních měsících její přehřívání a odběrem tepla využitého na odpařovaní ochlazuje budovu i její okolí. Zároveň tím optimalizuje vlhkost vzduchu. Zvýšení účinnosti lze dosáhnout doplněním o zelené fasády neboli zelené stěny. V zimním období naopak zeleň zvyšuje izolační schopnosti budovy. Ve stručnosti lze konstatovat, že pod vegetačním souvrstvím nedochází k výraznějším teplotním výkyvům. Rovněž je tím zkrácen čas degradace hydroizolace důsledkem jejího roztahování a smršťování. Společně s ochranou střešního pláště před UV zářením a ochranou před mechanickým poškozením se použitím vegetačního krytu může prodloužit životnost hydroizolace více než dvojnásobně.


Zejména v hustých zástavbách měst jsou navíc zelené střechy mnohdy jediným útočištěm pro užitečné živočichy. Vegetační kryt také výborně tlumí a pohlcuje hluk, zadržuje drobný polétavý prach a díky fotosyntéze rostlin během dne přeměňuje oxid uhličitý na kyslík. Se zelenými střechami se nejen žije lépe, ale navíc mají i estetickou hodnotu.Šikmá extenzivní střecha (realizace GreenVille)


Výsadba zeleně na střešních zahradách


Zelené střechy se dělí na dva základní typy: extenzivní a intenzivní, ale v realizaci může být také jejich kombinace. Jejich volbu ovlivňuje nosnost konstrukce, pořizovací náklady, účel pořízení a využití pobytové plochy a zároveň volba či možnost intenzity údržby. Extenzivní střechy s nižším souvrstvím (nejčastěji okolo osmi centimetrů) jsou osázeny převážně suchomilnými rostlinami nenáročnými na údržbu. Tyto zelené střechy nepotřebují příliš dimenzovat nosnost konstrukce, protože v plně nasyceném stavu je zatížení zvýšeno pouze o 85 kg/m2.


Intenzivní zelené střechy mohou spolehlivě vytvořit kompletní zahradu na střeše. Nosnost konstrukce je navržena podle zatížení a výšky souvrství, nebo se naopak vrstva a výsadba přizpůsobí možnostem zatížení konstrukce. Intenzivní střešní zahrady vyžadují také intenzivní údržbu, mají vyšší nároky na péči včetně zavlažování, přihnojování, sekání a podobně. Lze si však zvolit v podstatě jakoukoli výsadbu: stromy, okrasné keře, záhony s květinami, takzvané pobytové trávníky nebo též užitkovou část, například pro pěstování bylinek či vlastního ovoce a zeleniny. Pro větší mocnosti souvrství se používá speciální spodní podkladový střešní substrát, který má lepší drenážní vlastnosti, menší sléhavost, ale zároveň je funkční vrstvou pro kořenění do hlubších vrstev pro stromy. Na střešních zahradách se vedle intenzivního střešního substrátu používá také speciální trávníkový, který má recepturu a strukturu upravenou pro podmínky zakládání trávníků výsevem i pokládku travních koberců.Střešní substráty z českých materiálů


Podmínkou kontrolovaného zatížení konstrukce a dlouhodobé funkčnosti celého souvrství zelených střech je použití speciálního střešního substrátu a samozřejmě dodržení technologických postupů při realizaci zelené střechy. BB Com, s. r. o., dodává střešní substráty značky Florcom více než dvacet let a vyrábí je výhradně z českých materiálů. Splňují veškeré požadavky dané metodikou FLL, ÖNORM i českých Standardů pro zakládání zelených střech vydaných Svazem zakládání a údržby zeleně, na jejichž vzniku se firma BB Com také podílela. Fyzikální a chemické vlastnosti substrátů jsou permanentně testovány. Kontroly probíhají nejen proto, aby byly dodrženy normy, ale především proto, aby byla zaručena dlouhodobá funkčnost střešního substrátu Florcom, a tím i celého souvrství. BB Com dodává střešní substráty v pytlech, ve velkoobjemových vacích Big Bag, volně ložené nebo silocisternami, které substrát na střechu dokážou vyfoukat až do vzdálenosti sto metrů.Extenzivní střešní zahrada – střešní učebna na ZŠ (realizace GreenVille)


Kontakty:
BB Com, s.r.o.
Kunčická 465, 561 51 Letohrad
http://www.bbcom.cz, www.florcom.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.