EUR  |  Košík 0 ks
Zprávy

Výstava Petra Stolína v českobudějovickém Domě umění


Kristýna Brožová, 1.6.2021
Foto archiv Domu umění města České Budějovice
68 vidělo         0 se líbí
Ve čtvrtek 10. června v 18 hodin bude v Galerii současného umění a architektury v Českých Budějovicích zahájena výstava libereckého architekta Petra Stolína, jejímž cílem je přinést zprávu o tom, co je v architektuře nejdůležitější. Výstava, jež se podle slov kurátora Filipa Šenka soustřeďuje na „každodennost poetiky střídmosti“, potrvá do konce srpna.


Petr Stolín, český architekt světové úrovně, působí vedle vlastní praxe také jako docent a vedoucí katedry architektury na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Při práci se studenty klade důraz na prostorové působení a vnímání návrhů a řídí se heslem: „Jak tvořím, tak žiji, a jak žiji, tak učím.“


Cílem návrhů Petra Stolína je rozvíjet autentické zkušenosti obývaného prostoru, které architekta přivedly k rozvinuté poetice střídmosti. Jak tato poetika vypadá, má přiblížit připravovaná výstava, která se rovněž snaží zodpovědět otázku, co je v architektuře nejdůležitější. Pro Petra Stolína je to právě to, jak architektura otevírá možnosti života v ní.


Výstava neakcentuje formy či materiály jako cíle architektonického myšlení, ale ukazuje je jako součást každodenního života v Zen Houses (2015), dvojdomu, který pro sebe architekt navrhl ve spolupráci s Alenou Mičekovou. Právě tento návrh získal hlavní cenu prvního ročníku České ceny za architekturu (2016), udělenou mezinárodní porotou. Principy, které architekt ověřil touto stavbou sám na sobě, dál rozvíjel v budově mateřské školy v Nové Rudě (2018), kde vytvořil vrstvící se, prolínající se prostory, otevírající se dětské představivosti.


Stolínovy návrhy jsou výrazem kritického pohledu na zahlcování života věcmi a informacemi a snaží se najít odpověď na otázku, jaký prostor je pro člověka dostatečný, aby mohl vést autentický, důstojný a spokojený život. Pro Zen Houses i pro zmiňovanou mateřskou školu je charakteristická snaha očistit se od všeho přebytečného. Zen Houses jsou postaveny z běžných a cenově dostupných materiálů, avšak zjednodušení zde v žádném případě neznamená pokles kvality architektury. Dům je naopak důkazem toho, že kvalitní architektura není podmíněna neomezeným rozpočtem ani možnostmi vyspělých technologií.


Mluvíme-li o Petru Stolínovi, nelze nezmínit spolupráci s jeho bratrem Janem, sochařem, jejímž výsledkem je například Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti (2000) v Liberci. Trvalé překračování hranice mezi výtvarným uměním a architekturou bylo velmi dobře patrné například na jejich společné výstavě 5866 v Galerii Jaroslava Fragnera (2018).

Galerie současného umění a architektury / Dům umění města České Budějovice


Adresa: náměstí Přemysla Otakara II. 38, 370 01 České Budějovice
Kurátor: Filip Šenk, Michal Škoda
Zahájení výstavy: 10. 6. 2021 v 18 h
Trvání výstavy: 11. 6. – 29. 8. 2021
Kontakt: +420 386 360 539
Web: www.dumumenicb.cz
Otevřeno: denně kromě pondělí 10–13 h / 13.30–18 h


Na základě tiskové zprávy připravila Kristýna Brožová.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.