EUR  |  Košík 0 ks
Beton

Strahovský gigant


Velký strahovský stadion, foto JohnKruger, Shutterstock
Kristýna Brožová, 16.5.2019
Shutterstock
4766 vidělo         3 se líbí
Stojím před chátrající železobetonovou konstrukcí, nad níž se rozprostírá nebe v barvě oceli. Sem tam na zem spadne kapka, vítr občas zavadí o odloupnutou omítku a zahvízdá na prasklinu ve zdi. Kolos, který je pamětníkem časů spartakiád a všesokolských sletů, je pomalu drcen tíhou času…


Prohlídka Velkého strahovského stadionu, jehož výstavba byla zahájena v roce 1925 podle návrhu Aloise Dryáka, začíná v prezidentském salonku, do kterého společně s architektem Petrem Kučerou vcházíme vysokými dvoukřídlými dveřmi. V poměrně malé místnosti, kde je ještě původní dřevěné obložení, se scházeli státníci a další hodnostáři. Teď odtud na západní tribunu, určenou „lepší společnosti“, vstupujeme my. Z ní se nám poprvé otevírá dechberoucí výhled na zatravněnou plochu původně písčitého cvičiště, naproti si domýšlíme takzvanou Bránu borců, hlavní vchod na stadion. Před námi se rozprostírá osm fotbalových hřišť, jež si až do roku 2032 pronajal fotbalový klub AC Sparta Praha, který je v současnosti jedním asi z osmdesáti dalších nájemců tohoto objektu. Aktuální příjmy jsou však čtyřikrát nižší než náklady na provoz, což se projevuje narušenou statikou i chátrající konstrukcí. Otázka, jak stavbu, jež je od roku 2003 památkově chráněna, využít, představuje dlouhodobý problém, o němž se vedou diskuze. Jedním z možných řešení by mohl být i návrh absolventky FA ČVUT Veroniky Indrové, oceněný Českou komorou architektů, a sice proměnit sportovní areál v obytné prostory. Osud stadionu však stále zůstává nedořešenou kapitolou a zároveň je obrovskou výzvou.Na strahovském stadionu se rozprostírá osm fotbalových hřišť, jež si až do roku 2032 pronajal fotbalový klub AC Sparta Praha (foto - JohnKruger, Shutterstock)


Z Letné na Strahov


Velký strahovský stadion (nazývaný též Masarykův) je v současnosti se svou rozlohou 120 tisíc metrů čtverečních největším sportovním stadionem světa. Původně byl dřevěný s nasypávanými tribunami a jeho výstavba trvala pouhý jeden rok.


Už v roce 1926 se tak zde poprvé mohl uskutečnit všesokolský slet, osmý v celkovém pořadí. Ty předchozí se konaly na Střeleckém ostrově, poté na pražském Výstavišti a dalších pět na Letenské pláni, jež byla pro budoucí strahovský stadion jakýmsi předobrazem. Nápad umístit nové všesokolské sletiště právě na Strahov vzešel z iniciativy České obce sokolskéCelé znění článku je k dispozici pouze předplatitelům časopisu INTRO a odběratelům našeho newsletteru. Pokud mezi ně patříte, prosím, přihlaste se.


Přihlásit seNewsletter
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.