EUR  |  Košík 0 ks
Dřevo

Stezka nad vinohrady: ikonická časoprostorová linie


Kristýna Brožová, 13.7.2020
Foto Jakub Holas + archiv studia Keeo4design
244 vidělo         2 se líbí
Jednou ze sedmadvaceti staveb nominovaných na Českou cenu za architekturu pro rok 2020 je i kruhová vyhlídka od architektů Jiřího Vojtěška a Jakuba Rolečka z brněnského studia Keeo4design. Stezka nad vinohrady, zasazená do malebné jihomoravské krajiny, je ukázkou tvůrčí originality, důvtipu a citlivého přístupu k okolnímu prostředí.


Rozhledna, která byla před dvěma lety slavnostně otevřena u příležitosti stého výročí založení Československa, vznikla z iniciativy obce Kobylí a do roka od zahájení projektu vyrostla na Kobylím vrchu, zvaném Homole. Díky vhodně navrženému tvaru i materiálům použitým na výstavbu se stezka přirozeně začlenila do krajiny, aniž by narušovala její charakter.
Rampa v podobě nakloněné roviny se v délce 65 metrů pozvolna spirálovitě stáčí a tvoří neuzavřený kruh, což má vedle estetické a praktické stránky i symbolický přesah. Stezka, složená z jedenácti podlahových segmentů, je vynesena na devatenácti subtilních ocelových sloupech, přičemž celkem bylo na její konstrukci využito jedenáct tun oceli. Dřevěné opláštění tvoří více než 1000 svislých latí, zakončených dřevěným madlem. Podlaha je zhotovena zrhuba z pěti set dřevěných hranolů. Základy představují železobetonové patky o rozměru 1,2 × 1,2 metru a stavba je také vybavena systémem pro uzemnění konstrukce. „Díky nakloněné rovině je vyhlídka přístupná i pro ty, kteří se na běžné rozhledny nedostanou,“ říká jeden z autorů Jakub Roleček.
Výhled až do Alp


Přestože rozhledna se svou výškou 7,6 metru nepatří k nejvyšším, při dobré viditelnosti odtud může návštěvník dohlédnout až na vrcholky rakouských Alp. Dále jsou odtud vidět Pavlovské vrchy, Pálava, vysílač Hády nad Brnem, Ždánický les, Chřiby, Bílé Karpaty, Strážovské vrchy, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty a za hranicemi s naším východním sousedem dokonce i Malá a Velká Fatra.
Stezka nad vinohrady


Místo: Kobylí, Česká republika
Autor: Keeo4design / Ing. arch. Jiří Vojtěšek, Ing. arch. Jakub Roleček
Investor: obec Kobylí
Náklady: 2,5 mil. Kč
Zahájení projektu: 06/2017
Dokončení realizace: 2018
Foto: Jakub Holas + archiv studia Keeo4design
Otázky pro autory Stezky nad vinohrady:


Obec Kobylí, kde rozhledna stojí, je vaším rodištěm. Jak na stezku reagovali místní?
Z Kobylí pochází jen jeden z nás – Jiří Vojtěšek. Určitě to byla výhoda, protože se k nám dostávaly ohlasy z první ruky. Veřejné mínění jsme se snažili podchytit také hned od studie připravenou prezentací pro místní obyvatele, aby se dokázali se stavbou ztotožnit ještě před výstavbou. Přispělo to jednoznačně k rozvoji turismu a podpory podnikání v obci, což je především dobrá práce vedení obce, která se pro tento krok i přes vlastní financování rozhodla. Z rozhledny se stalo nakonec i místo konání zásnub a svatebních obřadů. Takže musíme říci, že ohlasy jsou v drtivé většině vskutku pozitivní.


Stezka nad vinohrady je situována doprostřed vinice. Všimla jsem si, že se ve vašem portfoliu vyskytují i další projekty spojené s vinařskou kulturou – například Vinařský dům, Vinařství na rozcestí, Vinařský areál, Ubytování ve vinných sklepech a další. Jde o náhodu, nebo si takové projekty vybíráte záměrně?
Když jsme architektonický atCelé znění článku je k dispozici pouze předplatitelům časopisu INTRO a odběratelům našeho newsletteru. Pokud mezi ně patříte, prosím, přihlaste se.


Přihlásit seNewsletter
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.