EUR  |  Košík 0 ks
Beton

Snaha o ochranu klimatu je součástí naší DNA


Kristýna Brožová, 28.7.2020
Foto archiv firmy
26 vidělo         0 se líbí
Loni se naše redakce zúčastnila prezentace německé společnosti Godelmann, na níž byla demonstrována vsakovací schopnost propustné dlažby z řady ECOSAVE®. O průběhu akce, která se uskutečnila nedaleko Berlína, i o vlastnostech zmíněného produktu jste se mohli dočíst v desátém čísle časopisu INTRO s podtitulem Voda. Protože nás zajímalo, kde a za jakých podmínek výrobky této firmy vznikají, přijali jsme několik měsíců nato pozvání přímo do výrobního závodu Högling v bavorském Fensterbachu.


Po příjezdu do 29hektarového areálu, obklopeného téměř ze všech stran lesy, vedly naše první kroky do vzorové zahrady, protkané cestičkami poskládanými z různých typů dlažeb – odlišných tvarů, struktur i povrchových úprav. Do prostoru byly zakomponovány také velkoformátové desky a další betonové prvky, které jsme si mohli osahat, případně se na ně posadit, jako například schody, květináče, lavičky, obrubníky či palisády. „Podobnou vzorovou plochu máme i v Česku – v prezentačním centru v Úvalech u Prahy, kde je k vidění kompletní sortiment naší značky,“ řekl nám na úvod Libor Mareček, obchodní ředitel firmy Godelmann, který se ochotně zhostil role našeho průvodce. „Nechybí tam samozřejmě ani naše ekologická dlažba, včetně ukázky toho, jak funguje. Když jsme před zraky diváků testovali její propustnost, některým z nich připadalo, že se voda vsakuje pomalu – chybělo jim totiž srovnání s klasickou dlažbou. Proto jsme nechali vytvořit simulační panely, díky nimž je rozdíl mezi oběma typy dlažeb jasně vidět,“ připomíná Mareček loňskou prezentaci, která proběhla v německém Brieselangu, a dodává: „Snažíme se, aby si lidé uvědomili největší přínos propustné dlažby, a sice že na rozdíl od běžných betonových ploch napomáhá zadržovat vodu v krajině, a tím předcházet vzniku povodní. Po vzoru Německa se ji postupně snažíme začleňovat i do projektů v Česku, kde na ni městům, obcím a neziskovým organizacím pomáháme vyřizovat dotace. Bohužel to nejde tak rychle, jak bychom si představovali, protože získání stavebního povolení je stále ještě zdlouhavý proces. Zatím jsme položili asi tři sta metrů čtverečních této dlažby u píseckého Lidlu, na řadě by pak měla být parkovací plocha v Říčanech, jejichž starosta Vladimír Kořen (známý televizní moderátor, pozn. red.) je tomuto produktu velmi nakloněn.“Recyklace vyřazených výrobků


Nejsou to však jen vodopropustné dlažby, čím se tato německá společnost podílí na ochraně životního prostředí. Podle slov jejího majitele Bernharda Godelmanna je snaha o udržitelnost součástí DNA tohoto rodinného podniku již řadu let.


„Díky fotovoltaickým zařízením zhruba na dvaceti tisících metrech čtverečních,“ ukazuje Libor Mareček na střechy okolních hal, „jsme schopni vyrobit asi třicet procent elektrické energie sami.“ V rámci ekologického programu se při výrobě opětovně využívá kondenzát, shromažďuje se dešťovka a nechybí tu ani čistírna vody. Od roku 2015 se firma prezentuje jako klimaticky neutrální podnik, neboť není producentem CO2. Navíc se snaží využívat především regionální suroviny (o čemž svědčí vlastní pískovna a štěrkovna) a veškeré zbytky či výrobky, které stoprocentně nesplňují požadavky na kvalitu, jsou recyklovány a opětovně navraceny do výrobního procesu. Tím je minimalizováno množství výsledného odpadu. Díky tomu je Godelmann držitelem certifikace od společnosti TÜV Rheinland a zároveň se pyšní Zelenou značkou, kterou uděluje mezinárodní nezávislá organizace Green Brands.Skládačka inspirovaná Gaudím


„I náš nejnovější produkt pochází z CO2 neutrální výroby a z padesáti procent je tvořen recyklovaným betonem,“ představuje Libor Mareček hexagonální betonovou desku s názvem DEDALE, jež je zčásti zdobena rovnoběžnými drážkami. Tento výrobek, inspirovaný mozaikou Antoniho Gaudího z roku 1906, který firma navrhla ve spolupráci se švýcarskou architektonickou společností CCHE, však nemá jen ekologickou hodnotu, ale dokonce získal i prestižní ocenění Red Dot Design Award.


Šestihrany DEDALE jsou vyráběny ve dvou rozměrech (menší s délkou strany 25 centimetrů a větší s 50centimetrovou stranou) a díky dvěma různým tloušťkám je lze využít jak pro zpevnění teras nebo pěších zón, tak i pojezdových ploch. Nejzajímavější je na nich ovšem jejich struktura. „Jsou jako skládačka, která vnáší do prostoru hravost. Není to jen prostý čtverec, na který jsme zvyklí. Dlaždice můžeme libovolně kombinovat a vytvářet tak nekonečné množství vzorů,“ upřesňuje Mareček. Drážky navíc vytvářejí určitou plastičnost a dynamiku – v závislosti na světle, které na dlažbu během dne pod různými úhly dopadá (více detailů o tomto produktu na https://dedale-slab.com).Minimalistický design šestihranů podtrhují jednoduché barvy, standardně šedá nebo antracitová, avšak i ty se dají přizpůsobit představám zákazníka. „Díky našemu oddělení manufakturní produkce můžeme vytvářet i zcela individuální projekty, a vyhovět tak specifickým požadavkům na formát, barvu či strukturu,“ uzavírá Mareček.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.