EUR  |  Košík 0 ks
Voda

Rozhovor se Zdeňkem Fránkem o botanice, zelených stavbách, zničené krajině a Marsu


Petr Volf, včera
Michael Tomeš
15 vidělo         0 se líbí
„Japonci mají bytostnou úctu ke starým stromům, já ji mám také.“


Při našich setkáních, když jsme po republice cestovali za vašimi stavbami, zaujalo, jak jste velmi zasvěceně, s vášní, hovořil o nejrůznější zeleni, stromech, květinách, keřích, ale i třeba travinách, které jste dokázal přesně pojmenovat. Kdy jste si osvojil velmi úzký vztah k přírodě?


V Boskovicích jsme měli velkou zahradu vedle zahrady rodiny malíře Kubína, kde jsem trávil veškerý volný čas. Botanika je od dětství jeden z mých největších koníčků. Ostatně Paula Kleea jsem si zamiloval, protože jeho tvorba úzce souvisela také právě s rostlinným světem. Jako kluk jsem sbíral kaktusy, sukulenty, orchideje, z nich pak hlavně střevíčníky, kterých měl snad třicet druhů, střevíčník pantoflíček rostl v Moravském krasu, kde jsem později vyrůstal. Uchovával jsem je v pokojových sklenících, každý den je rosil. Mimochodem, pěstoval jsem i strašilky, živočichy podobné větvičkám. Dělával jsem si herbáře, pořád je mám schované, lisoval jsem všechny druhy rostlin, které jsem kolem sebe viděl. Zvlášť herbář na listy a jehlice stromů, zvlášť na mechy a trávy.


Čím vším z botaniky se inspirujete ve své tvorbě?


Je to různé. Jednak mě zajímá princip růstu, moje stavby jsou organizované tak, že se dají autorsky zvětšovat nebo zmenšovat, můžou se měnit a přizpůsobovat se okamžitým potřebám. Do Židlochovic jsem navrhoval dům, jenž byl řešen do oblouku, a pořád se k němu daly přidávat dalšíPRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?Předplaťte si nás a zařaďte se do exklusivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a máme přístup k těm nejlepším architektům v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.