EUR  |  Košík 0 ks
Beton

Příběh domu v Kojetíně


Kolektiv autorů, 16.8.2020
Foto Kamil Mrva Architects / Libor Stavjaník, Toast
4668 vidělo         8 se líbí
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér značky UAX!, pozemek uprostřed Kojetína u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stály pozůstatky kamenných stěn hospodářského stavení. Na pozemku vznikl nejprve obytný ateliér UAX!, později přibyla přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem. Dostavba byla nominována na Českou cenu za architekturu za rok 2019.


Historie domu se píše od roku 1862,“ vysvětluje designér, „šlo o jeden z prvních domů v obci. Našel jsem na něm původní pískovcovou desku s vytesaným nápisem datovaným do roku 1862, kde je zmíněno i jméno Františka Hrachovce, který dům postavil. Stavení však v devadesátých letech vyhořelo a ze stodoly zmizel krov.“


Architekt Kamil Mrva se po více než deseti letech od prvního projektu v Kojetíně pustil do další části stavby. „Úkol to nebyl jednoduchý kvůli unikátní stavbě domu ve staré stodole, který získal již několik architektonických ocenění a nominací. Dům má doslova nadnárodní záběr a psalo se o něm v řadě odborných médií o architektuře a designu po celém světě. Časopis Dolce Vita jej v roce 2009 dokonce vyhlásil za nejlepší dům roku,“ popisuje architekt.Pro nové zadání vznikly tři různé studie. „Z nich jsme nakonec vybrali železobetonový skelet a dům zasazený do svahu. Zadání znělo: Udělejme dva pokoje s koupelnou a šatnou a krátkým parkovištěm tak, aby to byly dva domy a aby se navzájem respektovaly,“ přibližuje Mrva, který na projektu spolupracoval s Václavem Kociánem.


Přestože architekti použili jako ústřední konstrukční materiál stavby beton s důrazem na jeho estetické ztvárnění, není objekt nijak výstřední. Za účelem realizace pohledových betonových konstrukcí byl na stavbu dodán lehce zpracovatelný beton EASYCRETE® od společnosti Českomoravský beton, a. s., z něhož je celá přístavba odlitá. Vzhled domu je tak díky betonu a velkým oknům svěží, moderní a přirozerně zapadá do okolní krajiny i díky přiznané historii staletých kamenných zdí.Na interiéru se vedle jiných podílela také designérka Blanka Karhanová. I jejím cílem bylo postavit dům, jenž poskytne rodině dostatek soukromí a bude uzavřený do sebe. „Při pohledu zvenčí se dům jeví tak, že jím prostupuje příroda. Všechno je přirozené a čisté. Stejně tak probíhá i výsadba rostlin, okrasných keřů a stromů, která využívá jen druhy rostoucí v okolí, aby šlo o dokonalé splynutí s okolní přírodou,“ vysvětluje Leskovjan.


Pohyb


Moderní architekturu stavby doplňuje i vnitřní zařízení a interiér domu, který přesně odpovídá rukopisu značky UAX!. „Nejde tolik o to, jak luxusními a známými značkami je interiér tvořen, ale spíš o jeho atmosféru a jednotlivé detaily. Jeho volná plocha je jako šachovnice, na které jsem rozehrál hru s figurami o každý volný centimetr. Spolupracoval jsem přitom hlavně s tuzemskými výrobci,“ popisuje Leskovjan.


Celým domem prostupuje pohyb, který vytvářejí světla a stíny, jež domem v jednotlivých částech dne i noci procházejí. „Budovy stojí v bezprostřední blízkosti stromů, s jejichž větvemi hýbe vítr a ten zase láme sluneční svit,“ vysvětluje designér. Pozemku v Kojetíně totiž dominují 160leté statné lípy. „Dále je to švestkový sad, který je obklopen dalšími stromy. Ten jsme rozšířili o několik ovocných stromů, ořechy, javory, osiky a vícekmenné habry. Nevytvářeli jsme tedy novou zahradu, ale spíše jsme tu stávající naladili na okolní přírodu,“ říká Leskovjan.Architektura v betonu


Materiál pro skelet domu měla na starost novojičínská betonárna společnosti Českomoravský beton, která se mimo jiné dlouhodobě zajímá o současné trendy betonového stavitelství v české architektuře pod hlavičkou svého projektu Architektura v betonu.


„Když jsme s Kamilem Mrvou a stavební společností PROBI z Hranic na Moravě představili projekt domu firmě Českomoravský beton, nadchl je a rozhodli se, že zde natočí další díl videodokumentu Architektura v betonu, tedy jak nejlépe využívat beton v architektuře,“ prozrazuje Leskovjan a dodává, že jeho stavbě pak v betonárce věnovali patřičnou péči. „Po dobu stavby jsme nad zakázkou měli odborný dohled a při každém lití kontrolovali jejich odborníci směs betonu. A proto, díky této péči, dnes pohledový beton vypadá tak úžasně a čistě,“ zdůrazňuje.

Kontakt:
Českomoravský beton, a.s.
www.transportbeton.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.