EUR  |  Košík 0 ks
Zprávy

Přední světový architekt Steven Holl navštívil Ostravu


Vizualizace koncertního sálu v Ostravě, archiv statutárního města Ostrava
Tisková zpráva, redakčně upraveno, 15.10.2021
170 vidělo         1 se líbí
Tým architektů v čele se Stevenem Hollem pokračuje v intenzivních přípravách projektu jedné z nejočekávanějších staveb světa, koncertního sálu v Ostravě. Autor budovy Maggie’s Centre Barts, o níž před třemi lety psal časopis INTRO, zavítal osobně do Domu kultury města Ostravy.


Steven Holl, jehož tvorbě je v INTRU (06/2018, Sklo) věnováno dvanáct stran včetně rozhovoru, se ve čtvrtek 14. října zúčastnil debaty s odbornou i laickou veřejností, na niž se sjely také stovky studentů architektury. Besedu, která proběhla v Domě kultury města Ostravy, moderoval Tomáš Čech, popularizátor architektury a spolupracovník Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA). Partnerem akce, kterou ateliér MAPPA pořádal ve spolupráci s městem Ostrava a Janáčkovou filharmonií Ostrava, je spolek Kruh.


Americký architekt Steven Holl navštívil také Galerii výtvarného umění Ostrava, kde připravil komentář k výstavnímu projektu „Steven Holl: Making Architecture Ostrava“. Vernisáž výstavy, jež zahrnuje i návrh ostravského koncertního sálu, proběhla v září a zájemci mohou expozici navštívit do 5. prosince 2021. Výstava je putovní a model ostravského koncertního sálu tak uvidí i lidé v dalších světových metropolích. „Jsem posedlý architekturou a věřím tomu, že může změnit lidem život. Věřím, že pokud vnímáte okolní prostor a světlo, ovlivní to i způsob, jakým žijete svůj život. Architektura je důležitá. Obklopuje vás. Od soch se můžete odvrátit, stejně tak od obrazů, ale architektura vás pohltí,“ předeslal Steven Holl, který je mimo jiné autorem přestavby domu pro Společnost Franze Kafky v Praze.Vizualizace koncertního sálu v Ostravě, archiv statutárního města Ostrava


Základní výsledná podoba koncertního sálu je známa od července 2019, kdy byly vyhlášeny výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města, připravované již od roku 2017. Autory vítězného návrhu jsou studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Aktuálně na projektu spolupracuje zhruba 70 odborníků, kteří architektonický návrh rozpracovávají do nejmenších detailů, od zakládání stavby a statiky přes akustické parametry až po detaily interiérových prvků. Stavba, jež Ostravu pevně zakotví na mapu světové architektury, je unikátní v mnoha směrech. Nejenže nabídne komplexní hudební, kulturní, produkční i vzdělávací zázemí, ale také se v ní snoubí unikátní architektonické řešení, osobitý styl, nejmodernější technologie a zároveň citlivě navazuje na odkaz architekta Jaroslava Fragnera, neboť propojí památkově chráněný objekt s nadčasovou novostavbou.


„Z podoby komorního sálu, který vedle lepší akustiky nabídne i větší variabilitu, máme radost. Vnímáme možnosti jeho využití a využití celého souboru pro širokou škálu uživatelů jako důležitou kvalitu vycházející z původního řešení celé stavby, za nímž stojí Jaroslav Fragner. Jsme nadšeni, že se podařilo obnovit také prostory bývalého Kina náročného diváka. Takto nově vzniklému edukačnímu centru se zachováním projekce je navrácen nejen samostatný provoz, ale také propojení s ulicí a esplanádou. V tomto stupni projektové dokumentace se podařilo také navrhnout zpevněné plochy kolem koncertní haly a domu kultury včetně nové výsadby. Budova tak dostane důstojný veřejný prostor a logickou návaznost na městský bulvár i park Milady Horákové,“ přiblížil spoluautor návrhu Martin Kropáč z Architecture Acts.


Koncertní sál s kapacitou 1 300 míst


Návrh stavby svým tvarem z výšky připomíná pouzdro na hudební nástroj. Nový koncertní sál bude mít kapacitu téměř 1 300 míst a nabídne zázemí pro stočlenný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Poskytne také komorní sál s 515 místy či edukační centrum s 200 místy. Jeho součástí bude rovněž nahrávací studio světových parametrů, divadelní sál s kapacitou 470 míst nebo přednáškový sál s kapacitou 120 míst a další prostory pro komerční využití. Předpokládá se návštěvnost až půl milionu lidí ročně.


Město se ve své historii o výstavbu kvalitního koncertního sálu seriózně pokusilo již šestkrát, nejprve v šedesátých letech 19. století, naposledy v roce 1969. Žádný z těchto pokusů však nebyl úspěšný. Zatímco v jiných zemích střední a východní Evropy vzniklo za uplynulých 12 let již 14 koncertních sálů (převážně v Polsku), u nás je poslední postavenou koncertní síní Dvořákova síň v pražském Rudolfinu, slavnostně otevřeném v roce 1885. Další informace o projektu najdete například na www.koncertnisal.cz.Návrh stavby svým tvarem z výšky připomíná pouzdro na hudební nástroj. Vizualizace archiv statutárního města Ostrava


Náklady na realizaci projektu jsou aktuálně odhadovány na 2,6 miliardy korun a počítají již s technickým zpřesněním projektu – především s doporučeními z inženýrsko-geologického průzkumu –, s nárůstem rozsahu přípojek dle požadavků správců sítí, rozšířením rozsahu sadových úprav a okolních zpevněných ploch a s náklady na pořízení varhan nad rámec původního zadání. Započítána je rovněž krátkodobá turbulentní změna cen stavebních prací, která nyní činí více než deset procent z celkových stavebních nákladů. Zároveň je důležité připomenout, že nejde pouze o výstavbu koncertního sálu s dokonalou akustikou, ale i o již neodvratnou rekonstrukci budovy Domu kultury města Ostravy, která je po šedesáti letech její existence nezbytná.


„Město pro projekt zajišťuje vícezdrojové financování. Nad rámec dříve zmiňovaného financování ze strany města, kraje a státu na základě uzavřeného memoranda z roku 2018 se nově otevřela také možnost financování z třetího pilíře Fondu pro spravedlivou transformaci. Jednání o těchto možnostech probíhají. Vzhledem k faktu, že projekt je postaven na aplikaci pokročilých řešení v oblasti ekologie a úspor energií, bude snahou získat i dodatečné externí zdroje z dalších dotačních titulů,“ vysvětluje Tomáš Macura, primátor města, a dodvává: „Koncertní a operní sály vznikající po celém světě jsou novodobými katedrálami, které reprezentují vyspělost národů a podporují jejich vzdělanost a kulturnost. Těším se, že naše nová koncertní síň posune Ostravu do této exkluzivní společnosti.“


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.