EUR  |  Košík 0 ks
Zprávy

Obrazy v oknech: outdoorová výstava oživuje starou fasádu


Zpracováno na základě tiskové zprávy, 24.9.2020
Foto Anna Pleslová
265 vidělo         2 se líbí
Mimořádný výstavní prostor s názvem Fasáda vznikl za účelem propagace současného českého umění a zároveň oživení poškozené fasády domu v pražské Divadelní ulici. V sobotu 19. září 2020 byla slavnostně zahájena první výstava, pojmenovaná Pohled do okna, která přináší tvorbu čtrnácti vyhledávaných současných umělců.


Kurátorka výstavy Markéta Musilová přizvala ke spolupráci sedm žen a sedm mužů z řad českých výtvarných umělců, jejichž úkolem bylo zamyslet se nad následujícími otázkami: Co se odehrává za okny našich domácností? Jací jsme v soukromí a jak jiní jsme mimo něj? Co o nás a našich vazbách s nejbližšími prozradilo nedávné období nařízené karantény? Finálním výstupem se stala velkoformátová díla podpořená autentičností výstavního prostoru, která našla své umístění v okenních torzech domu poškozeného výbuchem. Výstava byla zahájena v sobotu 19. září v rámci oficiálního programu akce Zažít město jinak na Smetanově nábřeží, jejímž spolupořadatelem je SmetnaQ – dům, kde se setkávají lidé, které spojuje zájem o kulturu, umění a design. Jako parafrázi na pražský orloj a součást openingu připravili vystavující umělci také performance.
Původní stav fasády před instalací uměleckých děl


Galerie Fasáda si i do budoucna klade ambici nabídnout tento netradiční prostor k propagaci současného českého umění a pokusit se tímto způsobem oživit nejen zeď domu v Divadelní ulici, ale i jeho širší okolí. I přes práci s externím prostředím, které pro prezentaci tohoto typu umění nenabízí ideální podmínky, plánuje současný spolumajitel domu Jozef Onderka ve spolupráci s Markétou Musilovou výstavní program, jenž se bude obměňovat dvakrát ročně. I nadále půjde o práci převážně s apolitickými tématy, různými umělci i výtvarnými technikami, které mají tento veřejný prostor zkrášlovat. „Nápad zvelebit jinak nehostinné místo, jakým je dnes ulice Divadelní, se nám velmi zalíbil a s kurátorkou nově vzniklého konceptu Fasáda tak máme mnoho dalších nápadů i do budoucna,“ prozradil Jozef Onderka.
Výstavní prostor Fasáda se nachází na křižovatce ulic Krocínova a Divadelní a od neděle 20. 9. 2020 je možné ji kdykoli navštívit.


Vystavující umělci:


Veronika Šrek Bromová
Veronika Drahotová
Roman Franta
Lukáš Miffek
Petra Nováková Ondreičková
Michal Ožibko
Petr Písařík
Magdalena Rajnohová
Julius Reichel
Lu Jindrák Skřivánková
Miloš Šejn
Jakub Špaňhel
Sofie Švejdová
Yvonne Vácha
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.