EUR  |  Košík 0 ks
Introlife

Nitro Intra


Text Martin Verner, 5.2.2019
Foto archiv firmy
199 vidělo         3 se líbí
Již dlouho čelím výzvám poodkrýt zákulisí přípravy INTRA. Jak jste si všimli, rád se uchyluji k citacím z filmů a tentokrát mi na mysl tanou opět Hřebejkovy Pelíšky. Volně tedy…„Ono vlastně není moc co vypravovat. Rozkaz, ten zněl jasně….“


INTRO musíme připravit tak, abychom se především dozvěděli o stavbách, které jsou rozesety po celém světě, ale jsou našemu vidění architektury tak blízké, že je chceme získat a čtenářům představit. Získat ty správné architektonické počiny znamená, že musím najít člověka, který má právo udělit INTRU souhlas s publikováním té které stavby (což nebývá nejsložitější), získat práva na fotky (to už bývá horší) a shromáždit veškeré textové, obrazové i technické podklady (tohle trvá). Stejně tak vybíráme lidi, kteří do čísla budou psát.


Za plurálem, který v popisu používám, se skrývá celá redakční rada i stálí spolupracovníci, s nimiž se scházíme jednou měsíčně na fakultě architektury ČVUT v Praze. Vždycky mě potěší, že ti vytížení lidé opravdu přijdou, i když to znamená cestu třeba až z Hradce Králové, Brna, Liberce nebo Slavonic. S malým zpožděním pravidelně přichází snad pouze nejmenovaná kolegyně, přestože jede jen z Letné (kdo neznáte pražský místopis, je to asi deset minut tramvají č. 8 a pak pět minut pěšky). Přesto na redakční radu chodíme rádi. Bude to asi především proto, že vydavatel vždycky vybalí sendviče, dorty a limonády. Pak rokujeme, telefonujeme, někdy si i jen tak povídáme. To je ale ten nejlepší kvas. Každý zná něco, každý má nějaké známé a ví, na koho se nejlépe obrátit. V tuhle chvíli se dobereme polotovaru obsahu.S redakční radou a stálými spolupracovníky se scházíme jednou měsíčně na fakultě architektury ČVUT v Praze


Po prvotní „sesypávce“ dohledáváme precizně další stavby a témata. Cizelujeme. Pak se odehrávají schůzky, telefonáty a maily. Ty vedu především já, protože jsem vlastně jediný novinář a editor, který za celé papírové vydání ručí. Ostatní pracují buď za honorář ad hoc nebo na bázi dobrovolnosti. Někdo nás nedávno nazval rodinou. Jasně, máme v rodině vypracovaný poměrně úzký úzus, co je dobrá architektura. Proto se možná někomu zdá, že jsme na něco zapomněli nebo něco neotiskli, i kdybychom mohli. No, pravda, někdy nezvládneme dobrou věc zařadit, ale většinou je to proto, že v jednu chvíli se musí skládání čísla zastavit a nic nového už nelze přidávat. A hlavně – pojítkem zůstává stavební materiál, který je danému vydání předepsán. Tato tematizace je pak tu a tam příčinou, že neskáčeme po těch úplně nejnovějších stavbách prostě proto, že v nich nedominuje jeden materiál (i když mi srdce krvácí.)


Polovina komunikace se odehrává v angličtině, případně v němčině či španělštině. Jen pro příklad, během přípravy textilního čísla (INTRO 8 vyjde v březnu 2019), oslovujeme kromě českých autorů i autory v Belgii (kteří stavěli v Bahrajnu), ve Švýcarsku, v Německu, v Rakousku, v Polsku, ve Španělsku, v Chorvatsku, ve Slovinsku, na Slovensku, v Kanadě, v Číně, v Argentině… Proto jsme se rozhodli, že budeme separátně připravovat anglickou mutaci. Vydavatel v této chvíli ověřuje obchodní možnosti, texty pro „english version“ pilotního vydání jsou už kompletně připraveny.


Výroba pak trvá zhruba měsíc. Během něho si s Alenou Hyblerovou (grafik designerkou) vyměníme několik stovek mailů a nesčetněkrát si telefonujme a scházíme se nad layoutem. Díky tomu, že Alena je sama architektka, má skvělé oko a neunikne jí žádná nepřesnost.


Věřte mi, že zkoordinovat tolik lidí je fuška. Každé písmenko a čáru několikrát přepsat, přeložit, zkontrolovat … ještě větší. Navíc jsme ješitní, děláme chyby, přeme se, nesouhlasíme spolu. Proto tak prahnu, mohu-li teď mluvit za sebe, po pozitivní odezvě. Prostě po pochvale, po poklepání po rameni, protože to je vlastně ta nejvyšší satisfakce, když nové číslo INTRA vyjde.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Facebook


Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.