EUR  |  Košík 0 ks
Dřevo

Na jídlo do bývalé fary


Kristýna Brožová, 19.11.2019
1306 vidělo         7 se líbí
Necelých patnáct kilometrů severovýchodně od Šumperka leží Loučná nad Desnou. V obci s přibližně šestnácti sty obyvateli byla v minulém roce dokončena revitalizace fary, kterou dvojice architektů z ateliéru Fandament architects proměnila v tradiční horský hostinec. Projekt byl přihlášen do čtvrtého ročníku soutěže Česká cena za architekturu.


Historický objekt fary z přelomu devatenáctého a dvacátého století prošel během dvou let kompletní rekonstrukcí, jejímž výsledkem je restaurace s názvem FARA Hostinec. V patře jsou navíc umístěny tři apartmány, kde je možné se ubytovat. Základem projektu byla myšlenka zachovat vnější historizující podobu budovy a celý prostor pojmout jako prolínání starého a nového. Značná část původních prvků byla tedy zachována a veškeré zásahy byly provedeny v souladu s místem a dobou vzniku objektu. Vesnický vzhled stavení je podpořen čistě bílou fasádou, dřevěnými trámy a typickými venkovskými okny, s nimiž kontrastuje černá střecha, okapy a boční fasáda obložená modřínovými latěmi. Na ní navazuje venkovní posezení, jež je s interiérem vizuálně propojeno velkou prosklenou plochou, která umožňuje průhled celou stavbou.Černé akcenty najdeme i uvnitř domu, a to v podobě industriálního osvětlení, nábytku, dveřních zárubní, krbu a dalších detailů. Místnost, v níž se nachází bar, je otevřená až ke krovu, který odkazuje k původnímu tradičnímu řemeslu. Obklady ze světlého dřeva a bílou výmalbu oživuje stěna s ručně vykrouženou štukovou omítkou vyvedená v petrolejové modři. Na podlahu z velkoformátové keramické dlažby se vzorem betonu navazuje obklad baru, který je tvořen nahrubo opracovanou místní žulou.Na pět otázek nám odpověděli autoři projektu, Ing. arch. Pavel Lazarov a Ing. arch. Helena Flodrová ze studia Fandament architects:


Do jaké míry vás během tvorby návrhu limitovala přání majitele objektu? Jak byl s výsledkem spokojen?


Hlavním přáním majitele bylo dům zachránit, vrátit do něj zpět život, protože je sám o sobě krásný. Objekt sloužil již dříve jako restaurace s možností ubytování, jen byl nevyužívaný a chátral. Z toho vyplynula i vcelku jasná představa, jak bude majitel objekt dál využívat a jaké největší zásahy chce provést – vybourání části stropu, otevření prostoru až do krovu a probourání velkých okenních otvorů. Tím prostor začal dýchat a vneslo se dovnitř světlo. To byl pro interiér velký posun, celý se otevřel. Vše ostatní nechal majitel na nás, od materiálů až po řešení venkovního posezení. Investor byl a stále je s výsledkem spokojen.Co vás na projektu bavilo nejvíce?


Bavil nás celý projekt jako celek, spolupráce s investorem, střet s realitou, pozitivní zpětná vazba investora, okolí i dodavatelů. Investor nám dal volnou ruku a důvěru, že to dobře dopadne. Důvěra v architekta je ohromně důležitá věc. V neposlední řadě i fakt, že co si navrhnete, to se také zrealizuje.


Podle čeho jste se rozhodovali, které historické prvky ponechat a které nahradit moderními?


Rozhodování bylo vcelku jednoduché, protože použitelných historických prvků v objektu moc nebylo. Nejde o historickou památku ani jinak památkově chráněný objekt, proto jsme se snažili spíše použít prvky, které místní atmosféru přinesou zpět do domu – například žulový obklad, hliníkovou střešní krytinu tvaru typického pro lokalitu Jeseníku, modřínový obklad v interiéru, modrou štukovou omítku… Krov bylo nutné nahradit novým z důvodu nevyhovujícího technického stavu. To byla čára přes rozpočet, ale jinak to vyřešit nešlo. Najednou jsme museli odpovědět na otázku, jestli celý koncept nezměnit a nevytvořit krov a střechu úplně jinak. Nakonec jsme se ale drželi při zemi a podpořili vzhled budovy, který je historický už sám o sobě. Podařilo se však vytvořit nový krov s původním tvaroslovím a vyřezáváním na krokvích. Povedlo se zachránit původní vstupní dřevěné dveře a použít je v interiéru. Při restaurování jsme objevili i dobové ručně vyráběné hřebíky, které jsou na dveřích dosud. Dveře byly původně orientovány z čelní fasády směrem k silnici, nyní vedou do hygienického zázemí hostince. Tvarosloví původních oken zůstalo, i když výplně okenních otvorů jsou nové. Na některých místech bylo zapotřebí okna doplnit. Důraz byl kladen na odlišení od oken stávajících, jednak svým tvarem a jednak lemováním černým plechem. Obecně bylo cílem, aby byl divák schopen rozeznat, co je na domě nové a co původní, stávající. Prvky, které jsou nové, neměly působit rušivým dojmem. S odstupem času, když se na dům podíváme, si myslíme, že se to podařilo.Na obložení baru jste použili žulový obklad. Jaké další materiály jste volili?


Jednak modřín jako tradiční horské dřevo – to jsme použili na obložení v interiéru a venkovní terasu – a dále dubové stolové desky jako typické české dřevo. Dále jsme využili ocel, prvek výrazný svou surovostí. V průběhu stavby se začaly objevovat konstrukční prvky, u kterých se vždy řeší, jestli je přiznat, nebo schovat. Většinou je tendence je schovávat, protože nejsou považovány za esteticky líbivé. Stejná otázka vyvstala i u ocelových nosníků nad krbem, které nesou hlavní nosné stěny středové části domu. Stejně jako je přiznaný krov, přiznaly se nakonec i nosníky. S ocelí jsme potom pracovali dál i kolem krbové vložky v centrální části dispozice. Krb do hor prostě patří. Před krbem byla navržena ještě křesílka pro dlouhé zimní večery.
Venkovní stoly jsou z kompaktní desky, která vydrží téměř všechno. Venkovní židličky jsou vyrobeny na zakázku z dubové spárovky a inspirovány jsou horskými vrcholy. Celkové použití materiálů a práce s nimi reflektuje horskou surovost a vesnickou přízemnost tak, aby prostor působil čistě a elegantně.


Co se týče střechy, dříve se používala břidlice nebo dřevěný šindel. To pro investora nepřicházelo v úvahu. Krytina měla být lehká, vhodná do horského prostředí a takřka bezúdržbová. Rozhodli jsme se proto pro hliníkové šablony. Tvar jak jinak než typický pro danou lokalitu.Dostaly se k vám reakce místních, případně ohlasy návštěvníků restaurace na nové prostředí?


Místním se nová restaurace líbí, interiér si pochvalují. Loučná je menší obec a všichni zvědavě vyhlíželi už v průběhu stavby, co se chystá, jak to bude vlastně vypadat a také kdy se nová „fara“ konečně otevře. Nikdo nic netušil. Všichni jsou ale rádi, že je na faře opět živo.


Autor: Ing. arch. Pavel Lazarov, Ing. arch. Helena Flodrová, Fandament architects
Adresa: Loučná nad Desnou
Termíny – projekt, výstavba: 2016–2018
Základní rozměry: 18 × 11,6 m
Zastavěná plocha: 220 m2
Autor fotografií: Petr Soukup


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.