Modulární výstavba administrativních budov

Foto archiv firmy
Modulární systémy už zdaleka nejsou určeny jen pro oblast užitkových staveb, ale staly se plnohodnotnou součástí stavitelství a architektury. Své o tom ví firma KOMA, která již více než dvacet osm let patří k jejich předním českým výrobcům a dodavatelům.
Do povědomí široké veřejnosti vstoupila KOMA před pěti lety, kdy zrealizovala pavilon České republiky na milánském Expu 2015. Unikátní projekt navrhli architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof ze studia CHYBIK+KRISTOF AA a pořadatele Světové výstavy zaujala stavba natolik, že jí udělili bronzovou medaili za architekturu a inovace. Tím však její příběh nekončí. Z Itálie byla převezena zpět do Vizovic, kde KOMA sídlí. Následně studio Olgoj Chorchoj upravilo prostor tak, aby zůstal otevřen veřejnosti a vrchní patra budovy zároveň sloužila jako administrativní zázemí společnosti. Na příkladu tohoto projektu můžeme vidět stěžejní myšlenky modulární výstavby v praxi. Díky talentovaným architektům mohou vznikat designově zajímavé projekty, které lze realizovat v relativně krátkém čase. Další z nesporných výhod je jejich mobilita – pokud stavba přestane sloužit svému účelu, je možné ji přemístit jinam, případně ji zrecyklovat (modulární výstavba má tedy i ekologický přesah). Stavby je pochopitelně možné také rozšiřovat a modifikovat, měnit jejich dispozice, a tedy jejich využití.
Kanceláře za dvanáct dní
Rychlost modulární výstavby oceňují také industriální parky, které se neustále rozvíjejí a potřebují pružně reagovat na požadavky developerů. Moduly jsou plně funkčním prvkem, což dokládá například projekt kanceláří pro Central Trade Park v Úžicích, kde KOMA vytvořila administrativní zázemí pro celou komerčně-průmyslovou zónu. Výroba modulů trvala týden, následná výstavba pět dní. Díky tomu mohly být kanceláře velmi rychle využívány a v budoucnu je bude možné přizpůsobit dalším požadavkům pronajímatelů parku.
KOMA využívá moduly také pro své vlastní zázemí a v současné době pracuje na stavbě dvou vlastních administrativních budov. Ve vizovickém areálu jde o Vývojové a inovační centrum, na němž spolupracuje opět s architekty Krištofem a Chybíkem. Ti dokazují, že modulární výstavba nemusí být nutně pravoúhlá a lineární. Druhým projektem je administrativní zázemí pro pražskou sesterskou firmu KOMA Rent, která bude sestavena z nové výrobkové řady Fashion Line. Zmíněné projekty jsou důkazem, že modulární výstavba nabízí velmi širokou škálu řešení pro administrativní budovy s ohledem na jejich umístění, dispozici i změnu kapacity.

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků