EUR  |  Košík 0 ks
Zprávy

Miller & Maranta – Zásahy


Tisková zpráva, 12.1.2022
34 vidělo         0 se líbí
Místo: Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice
Zahájení výstavy: ve čtvrtek 10. 2. 2022 od 18:00
Trvání výstavy: 11. 2. – 20. 3. 2022
Kurátor: Michal Škoda


Architektonický ateliér Miller & Maranta se sídlem v Basileji, který založila dvojice Quintus Miller (nar. 1961, Aarau) a Paola Maranta (nar. 1959, Chur), patří mezi přední ateliéry současné generace švýcarských architektů. Během studia architektury na Spolkové vysoké škole technické v Curychu v ateliéru Fabia Reinharta a Miroslava Šika se oba setkali s analogovou architekturou formovanou Aldem Rossim a po různých společných projektech se rozhodli v roce 1994 založit vlastní ateliér. Díla, která postupně realizovali – například Voltova škola v Basileji, tržnice Färberplatz v Aarau, obytný dům Schwarzpark v Basileji, renovace a rozšíření vily Garbald v Castasegně nebo Starý hospic na Gotthardpasshöhe –, byla několikrát publikována i vyznamenána a rovněž jim přinesla úspěch na mezinárodní scéně. Od roku 2013 přizvali jako partnera do svého ateliéru Jeana-Luca von Aarburga.


Urbanistické a architektonické formulace projektů Miller & Maranta reagují rozdílně na aspekty specifické místní situace, ale vždy současným jazykem. Typickými rysy jejich tvorby je značná pozornost věnovaná samotné paměti a atmosféře místa, důraz kladou na citlivý výběr materiálů a v neposlední řadě se také zabývají kvalitou zvukových a světelných podmínek. Prostřednictvím svých sebevědomých a nezávislých budov interpretují specifičnost místa novými prostředky – a to tak, že místo překryjí svou interpretací úkolu.


Výstava, kterou ateliér Miller & Maranta navrhl pro českobudějovickou galerii, nabízí nahlédnutí do jejich díla a pracovních postupů. Projekt, speciálně připravený pro tuto příležitost, tvoří díla umístěná v prostorovém kontextu prostřednictvím velkoformátových fotografií, kdy samotné obrazy – sahající až téměř ke stropu jednotlivých místností – umožňují návštěvníkům pohybovat se mezi zobrazenými budovami. Díky své mimořádné velikosti se tak obrazy stávají fyzicky hmatatelnými a dovolují neobvyklý přístup k architektonickým dílům.
Soustředěná prezentace současných projektů formou nadrozměrných fotografií umožní hlubší a víceznačnou prohlídku, což odpovídá asociativnímu přístupu architektů v jejich návrzích.

Quintus Miller


Quintus Miller získal v roce 1987 diplom v oboru architektura na ETH (Spolková vysoká škola technická) v Curychu u Fabia Reinharta a v letech 1990 až 1994 působil jako návrhářský asistent na EPF (Švýcarský federální technologický institut) v Lausanne a na ETH v Curychu. Po působení na EPF v Lausanne (2000–2001) a na Accademii di Architettura – Università della Svizzera italiana (2007–2008) jako hostující profesor pracoval do roku 2010 také jako hostující docent na ETH v Curychu. Od roku 2009 je řádným profesorem oboru architektura na Accademii di Architettura – Università della Svizzera italiana v Mendrisiu. Quintus Miller byl v letech 2004 až 2008 členem Komise pro městskou výstavbu města Luzern. Od roku 2005 do roku 2016 byl členem Památkové komise města Curych a od roku 2011 je členem Památkové rady kantonu Basilej-město.


Paola Maranta


Paola Maranta studovala architekturu na EPF v Lausanne a na ETH v Curychu, kde své studium v roce 1986 zakončila. Po absolvování studijního oboru Master of Business Administration na IMD (Mezinárodní institut rozvoje managementu) v Lausanne pracovala od roku 1990 do 1994 nejdříve jako poradkyně v oboru podnikání u společnosti McKinsey & Company, v roce 1994 pak následovalo založení společného architektonického ateliéru. Jako hostující profesorka pracovala rovněž na EPF Lausanne a na Accademii di Architettura – Università della Svizzera italiana a jako hostující docentka na ETH Curych. Paola Maranta byla v letech 2001 až 2005 členkou Městské stavební komise kantonu Basilej-město a od roku 2002 do roku 2019 byla členkou Místní stavební komise obce Riehen.


Jean-Luc von Aarburg


Jean-Luc von Aarburg (nar. 1975, Liestal) studoval architekturu na EPF v Lausanne, na Technické univerzitě Delft a na ETH v Curychu, kde roku 2001 úspěšně zakončil studium. Od roku 2001 spolupracuje s ateliérem Miller & Maranta, od roku 2007 jako člen obchodního vedení a od roku 2013 jako partner. Ve studijním roce 2009–2010 působil na ETH v Curychu v pozici zastupujícího docenta za hostující Miller & Maranta.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Zašleme vám, co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá tracking cookies - více informací.