EUR  |  Košík 0 ks
Dřevo

Maxičky


Připravil Martin Verner, dnes
Foto Pavel Plánička
5 vidělo         0 se líbí
Původní dům, ačkoli plný kouzel, byl svým uspořádáním, konstrukcí a materiály natolik pevně definován, že jsme ho pro náš záměr neuměli smysluplně „přeložit“ standardní rekonstrukcí. Navrhli jsme proto dům nový a následovali jsme přitom pozičně a měřítkem přesvědčivé historické uspořádání lípa–dům–stodola.


Oproti krásným, ale stále vlhkým masivním pískovcovým stěnám a malým místnostem mezi nimi nám konstrukce ze současných materiálů umožnily vytvořit relativně velkorysé a dle potřeby otevřené prostory v objemu a proporcích podobných původnímu domu. Dřevěná, pohltivě monochromatická kůže domu, příbuzná plášti stodoly, je klidným pozadím proměnlivě barevných dějů kolem. Stavebník je sběratel, artefakty se kupí. Nové vrstvy se podivuhodně rychle prolínají a překrývají se se starými. Spoje jsou bezešvé. Je tu mnoho odkoukaných původních motivů a též pár posunů a aktualizací. Zastřešením prostoru mezi stodolou a domem byl nastolen jejich nový, bližší vztah. Vzniklé závětří nabídlo přesun hlavního vstupu z boční fasády do štítu. Jihovýchodní fasáda s původním vstupem se uvolnila pro užší spojení vnitřku s vnějškem. Dům – ačkoli nový – je zároveň docela jistě rekonstrukcí. Vědomá návaznost je základem návrhu.


Otázky pro Pavla Pláničku


Kolik času uběhlo mezi prvním kontaktem s klientem a předáním domu?
Bylo to zhruba pět let. Konkrétně Maxičkám jsme se ale věnovali přibližně tři roky. Nejdřív – někdy v roce 2014 – jsme se stavebníky prověřovali verzi možné přestavby malého domku na okraji Děčína, kdePRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?Předplaťte si nás a zařaďte se do exklusivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a máme přístup k těm nejlepším architektům v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelům   Přihlásit se
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.