EUR  |  Košík 0 ks
Introlife

Life in Intro - Struktury pevné, postupy neměnné


Martin Verner, 23.1.2020
90 vidělo         0 se líbí
Čtu, či spíš doslova hltám knižní rozhovor novináře Jindřicha Šídla s novinářem Tomášem Etzlerem. Nechci se pouštět do úvah, proč se mi tak líbí, ale jeden důvod uvedu určitě – obsah je podložený životem. Oba kolegové hovoří mimo jiné o změnách, které mediální svět v poslední době potkaly, a v jednom se shodnou. Tím ústředním bodem je nakládání s informací, s pravdou.


Přístup k práci s ní se nemění – tedy alespoň v respektováníhodných médiích. Má jistá pravidla, neochvějná, dalo by se říct.
Donedávna jsem si také myslel, že i způsob vyprávění příběhu, v němž je obsažená informace, má ustálená pravidla. Samozřejmě že teoreticky mohou vysypat z rukávu spoustu stylů vyprávění, mám ale na mysli klasickou reportáž. S některými styly, které se tváří jako nový standard, bych se však smiřovat nechtěl, jakkoli asi budu muset. (Stejně jako s přáním mějte krásný den nebo užijte večer – jako by to byla pilulka…). Tím, co mi nevyhovuje, je uvádění sledu událostí od nejnovějšího děje k předchozímu. Setkávám se s tím pochopitelně především v tzv. on-line reportážích, ale proč? Proč nový text přibývá nahoře, a ne dole, tak jak čtu? Proč mám nejprve znát reakci na něco, co se teprve dozvím? Odpověď předchází otázku. Je to debilní. Ukázka takové zvrácenosti byla k mání například v případě líčení prvního dnes soudního procesu v případě Kuciakovy vraždy na Slovensku. Nejprve jsem se dozvěděl, co kdo popřel, aniž bych věděl, co popírá. Že se přiznal, aniž bych věděl k čemu.
Anebo líčení fotbalového zápasu:


72. min. – Olomouc dohrává v deseti (proč, ptám se)
71. min.. – Dočkal zahodil penaltu, trefil tyč (jo tak ona se kopala penalta, za co?)
70. min. – míč si bere Tetteh (jak to, že penaltu nedal Tetteh, ale Dočkal? Asi se vyměnili…)
69. min. – olomoucký Vopička vidí druhou žlutou kartu a vzápětí červenou (on už jednu žlutou měl?)
68. min. – videorozhodčí zkoumá, jestli zákroku nepředcházel faul (no tak asi ne, když už Vopička dostal žlutou, pak červenou a kopala se penalta)
67. min. – Vopička zahrál rukou v pokutovém území, Sparta bude kopat penaltu (aha!)


Nabízí se srovnat se stavbou reportáže stavbu domu. Cožpak začínáme krytinou střechy, pod ni podstavíme krovy, pak nosnou konstrukci ukotvíme do betonových patek, pro něž na závěr vykopeme základy….? Že je to blbost? No ano, je. Tak proč tak dělat novinařinu?


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.