EUR  |  Košík 0 ks
Textil

Koncertní sál DR Byen


Petr Šmídek, 24.5.2019
122 vidělo         0 se líbí
Koncertní sál DR od francouzského architekta Jeana Nouvela je součástí rozlehlého areálu hlavního sídla Dánské vysílací společnosti na jižním předměstí Kodaně. Nouvelův transparentní objekt ukrývá za tmavě modrým textilním pláštěm bohatý stavební program.


Monumentální fasáda vysoká 45 metrů se v závislosti na vnitřním dění neustále proměňuje. Textilní panely nejenže propouštějí sluneční paprsky, ale některá pole lze shrnout nebo vyklopit a ještě detailněji přiblížit život uvnitř objektu. Přes svoje rozměry si dům udržuje lehkost a díky svému zbarvení působí jako vyříznutý kus oblohy. Akustiku koncertního sálu mají na svědomí japonští inženýři z Nagata Acoustics, kteří s Nouvelem rovněž spolupracovali na projektu pařížské filharmonie. Organický tvar hudebního sálu s kapacitou 1800 posluchačů zabírá výšku sedmi podlaží. Zatímco zvenku je sál obložen „šupinami“ betonových panelů, interiér sálu je z akustických důvodů opatřen minerální vlnou a porézní omítkou.


„První myšlenkou při navrhování domu byl koncept modré obrazovky, svým způsobem kouzelné svítilny. Snažil jsem se být kontextuálním architektem. Obecně rád vedu dialog s okolím, ale v tomto novém městském prostředí jsem ještě neznal své sousedy. A tak jsem se pokusil přemýšlet jako architekt v jedenáctém století, který musel v evropském městě vybudovat katedrálu a domýšlet, co se poté kolem ní bude dít. Když spatříte dům během dne, kladete si otázky, co se odehrává za obří stěnou, která se výrazně mění s každou změnou světla. Když je slunce nízko, můžete spatřit obrysy vloženého objektu a rámování prosklené fasády ukryté za modrou stěnou. Je tu paradox mezi velmi jednoduchým objektem a tušením něčeho uvnitř, i když nevíte přesně čeho. Jedině tak je ale návrh komplexní. Jeho základem je tak vztah mezi jednoduchostí a složitostí,“ říká Jean Nouvel.Následující stavba je jednou ze šesti inspirujících zahraničních realizací, popsaných v osmém vydání časopisu INTRO.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.