EUR  |  Košík 0 ks
Introlife

Když prohrajeme soutěž, přinesu šampaňské, říká Eva Jiřičná


Připravil Martin Verner, 7.11.2019
Foto Peter Cook a Matěj Slavík
1302 vidělo         9 se líbí
Jak může podle vás z dnešního studenta vyrůst špičkový architekt?
Na to není žádná rada, nemůžete přece navrhnout vynikající budovu – ta budova se teprve vynikající stane. A je to tím, že se podaří všechny jednotlivé druhy spolupráce. Člověk musí svou profesi… chtěla jsem říct milovat, ale možná lepší slovo je propadnout jí. V architektuře se musejí věci neustále zkoušet. Když se vám v hlavě usadí problém, neopustíte ho, jdete za ním, obětujete se mu. I když každá oběť má samozřejmě své limity, nemůžete zničit ostatní lidi, kteří jsou kolem vás.


Dále si člověk musí uvědomit, že celé prostředí nesestává pouze z unikátních budov. Takových je jedno procento, devadesát devět procent lidí žije v normálních stavbách. Mnohdy tak architekt nedostane roli, jakou očekává, v tom si je podobný s herci. Proto se, stejně jako herec, musí naučit prohrávat, naučit se jít dál. A prohrává se často. My, když v ateliéru prohrajeme například nějakou soutěž, přinesu šampaňské. Protože i když člověk prohraje, není to vyhozená energie. Něco se naučil, svoji znalost zúročí příště.


To ovšem vyžaduje velkou psychickou odolnost. Jak jste se s prohrami naučila vyrovnávat vy?
Jako architekti jsme teď pod obrovským tlakem. Musíme uvažovat, aby náš návrh vyhovoval památkářům, aby vyhovoval developerům, aby vyhovoval veřejnosti, takže se stále snažíme vyhýbat neporozumění. I proto je v architektuře velmi důležitá psychologie. Jeden můj kamarád dokonce vystudoval nejprve psychologii a pak teprve se stal architektem, a to velice úspěšným.


Samozřejmě že záleží na individuálním nastavení každého člověka, ale mě vyrovnávat se s prohrami nejlépe naučila maminka. Měla velkou obavu, že nás zkazí okolí, a proto nám vždycky říkala: tvojí povinností je udělat maximum, a i když prohraješ, podívej se zase jen na sebe a pouč se z toho. Příště to můžeš udělat líp.Rozhovor s architektkou Evou Jiřičnou, ve kterém mluví o problematice ekologického stavění, genderové otázce i brexitu, najdete v prosincovém vydání časopisu INTRO, jehož tématem budou rodinné domy.FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Facebook


Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.