EUR  |  Košík 0 ks
Voda

Kamenné koberce jako cesta k udržení vody v krajině


Kolektiv autorů, 15.11.2019
Foto archiv firmy
4016 vidělo         2 se líbí
Na území České republiky přitékají pouze tři procenta objemu vody, s níž se v průběhu roku hospodaří. Naše vodní hospodářství je tedy závislé na vodě srážkové, již však neumíme v dostatečné míře zachytit. Změna klimatu s sebou vedle častějších období sucha přináší i větší podíl přívalových dešťů, které půda nestačí vsakovat a dešťová voda je pak splavována do kanalizační sítě. V důsledku toho podzemní vody ubývá. Řešením je udržovat vodu v přírodě, čehož lze docílit pomocí vodopropustných povrchů.


Městská i průmyslová výstavba ročně zaberou až 230 hektarů kvalitní orné půdy, což se nenávratně podepisuje na krajině a jejím mikroklimatu. Rozšiřování sídel, a tedy zastavěných ploch, jako jsou parkoviště, logistická centra, městská infrastruktura a další nepropustné povrchy, se pravděpodobně zastavit nepodaří. Dílčí způsoby, jak srážkovou vodu ze zastavěných území vracet zpět do krajiny, a vyjít tak vstříc kvalitní půdě, přesto existují. S ekologickým řešením přišla tuzemská společnost TopStone, která se od roku 1996 specializuje na tvorbu kamínkových povrchů.Propustnost: nejvhodnějším řešením je vodopropustný povrch


Unikátní řešení pro zpomalení odtoku dešťové vody


Firma TopStone vyvíjí takzvané samodrenážní kamenné koberce do venkovního prostředí, které jsou vodopropustné, a umožňují tak vodě přirozeně se vsakovat do podloží a udržovat lokální ekosystém v jeho přirozené podobě. Kamenný koberec má o 420 % vyšší propustnost než malopropustná zemina a za hodinu propustí až 1 852 milimetrů srážek – podobně jako středně zrnitý štěrk. Dokáže tak zamezit odtoku vody i při přívalových deštích a srážky z nich vstřebat do hloubky. Díky využití moderních materiálů přitom navíc nedochází k podmáčení. Využití kamenného koberce pro municipální povrchy je tak plně v souladu s pátým bodem Koncepce na ochranu před následky sucha pro území České republiky, vydané Ministerstvem životního prostředí ČR, jež podporuje principy šetrného hospodaření s vodou.


Povrch kamenného koberce je mrazuvzdorný, protiskluzový, nenáročný na údržbu a odolný vůči solím a zatížení. Skládá se z přírodních kamínků a unikátního pojiva v podobě speciální pryskyřice s certifikací vývoje. Navíc je zcela ekologicky nezávadný a vyniká dlouhou životností. Na trhu existuje několik typů – TopStone Mesh, TopStone Cell a TopStone CityStone. Poslední zmíněný se využívá především na plochy občanské vybavenosti, kde je kladen důraz na vyšší stupeň prostiskluzovosti a drenážnosti. TopStone Cell se používá tam, kde je potřeba dosáhnout větší stability podloží bez nutnosti rozsáhlých výkopových prací, jako u ostatních klasických substitutů. TopStone Mesh je zase vhodný pro zpevnění podkladů s problémovým povrchem (trhliny, starší podklady, dlažba) a jeho výhodou je rychlá aplikace bez použití bednění nebo ukončovací lišty, plynulý přechod na podklad a vyztužení mříží.


Vodopropustný povrch nepodléhá výměře srážkové daně


Společnost TopStone se navíc rozhodla spojit ekologické s ekonomickým. Příznivá je především skutečnost, že kamenné koberce nepodléhají výměře srážkové daně, a díky tomu ušetří svým majitelům náklady na stočné – není tedy potřeba svádět dešťovou vodu do kanalizační sítě. Povinnost platit za odvod srážkových vod do kanalizace mají totiž až na pár výjimek všichni majitelé nemovitostí, kde je prováděna podnikatelská činnost.


Zkusme se tedy nad výstavbou dalších stezek, chodníků, parkovišť či odpočinkových zón více zamyslet a k vodě i půdě přistupovat šetrněji. Budoucnost Země tak možná získá zase o trochu modřejší odstín.Fakta o české krajině:


  • 90 % podorniční půdy je utuženo a není schopno absorbovat vydatné deště.

  • 70 % mělkých vrtů je ohroženo mimořádným suchem.

  • 60 % půdy ohrožuje vodní eroze.

  • 40 % méně vody zadrží půda oproti situaci před rokem 1950.

  • 328 km2 bylo od roku 2000 v České republice zastavěno.


Samodrenážní kamenné koberce TopStone:


  • Propustí až 1 852 mm srážek za hodinu.

  • Navracejí vodu do přírody.

  • Zvyšují zásoby podzemních vod.

  • Nepodílejí se na vysušování krajiny.

  • Jsou moderním, ekologickým a levným stavebním materiálem.TopStone – systémové funkční řešení pro nezpevněné plochy


Kontakty:
TOPSTONE s.r.o.
Družstevní 442, 753 01 Hranice-Město
http://www.topstone.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.