EUR  |  Košík 0 ks
Kámen

Kámen v architektuře: nová ložiska dekorativních hornin a velké formáty


Helena Široká, 12.4.2021
Foto archiv firmy
721 vidělo         1 se líbí
Ačkoli může být kámen považován za konzervativní materiál, jeho použití zažívá v posledních letech rozkvět. Vracejí se k němu především architekti v rámci projekce domů vyššího standardu, již si jsou vědomi jeho vynikajících fyzikálních vlastností, například vysoké mrazuvzdornosti nebo nízké obrusnosti. Podmínkou úspěšné realizace je mimo jiné výběr správné suroviny, náležitá povrchová úprava a především vhodný způsob instalace.


Čím dál větší část investorů nestojí o život v domech vybavených materiály, které jsou imitací těch přírodních, a preferuje naopak stavby s vynikajícími vlastnostmi interiéru i exteriéru. Přírodního kamene si cení zejména pro jeho dlouhou životnost, vzhled, difuzní vlastnosti i jakožto symbolu hodnoty. To vše je navíc podpořeno změnami hlavně v technologii opracování, které se kamenického oboru v posledních letech významně dotkly.


Nová naleziště


Tradiční řemeslo se v posledním desetiletí rychle mění. Velikost obkladových či dlažebních desek se zvětšuje do dříve nevídaných rozměrů. Ve světě – nejvíce v Brazílii s jejím ohromným potenciálem doposud neprozkoumaných území – dochází prakticky denně k objevům nových ložisek hornin unikátních barev a struktur. Byť jsou tato ložiska obvykle vytěžena během několika let, druhová nabídka se trvale rozšiřuje. V podstatě každý z kamenných bloků získaných v těchto nových lomech je raritou, po níž je vysoká poptávka. V tom se liší především od evropských materiálů, které mají po staletí stejnou barevnost i strukturu. Vedle žul, mramorů, vápenců, rul a různých polodrahokamů rozmanitých podob je v současné době na vzestupu těžba křemenců (kvarcitů), které se strukturou podobají mramoru, avšak jejich vlastnosti jsou stejné, jaké má žula. Ceněny jsou jako velmi zdobný a odolný interiérový prvek (například v podobě kuchyňských desek).Nové způsoby povrchové úpravy


Také způsob opracování kamene se oproti minulosti liší. Vedle dříve standardního opracování leštěním se dnes vytvářejí plastické povrchy. Jde o opalování, tryskání vysokotlakým vodním paprskem, česání diamantovými kartáči nebo vypalování laserem. Výsledkem je povrch, který zvýrazňuje rozdílnou tvrdost jednotlivých zrn horniny a kresbu kamene a který je uměle nenapodobitelný.


Travertin v mnoha podobách


Oslovili jsme odborníka Ing. Karla Duška, ­ředitele společnosti Kámen Engineering, s. r. o., Hradec Králové, a zároveň zástupce již třetí generace kameníků v rodině, aby nám popsal současný stav v českém kamenoprůmyslu. V posledních letech jsou opět velmi žádané obklady fasád i interiérů z travertinu. Tento vysoce ušlechtilý sediment, známý obzvláště z období funkcionalismu z dvacátých let minulého století, je charakteristický svojí světle okrovou barvou a otevřenými kavernami. Proti dříve běžnému opracování jemným broušením se dnes povrch také jehličkuje nebo češe diamantovými kartáči. Tím se ještě více umocňuje jeho krása a ušlechtilost. Ředitel firmy zmínil rovněž několik zajímavých realizací nejen z poslední doby. Trvanlivost a povrchovou neměnnost travertinového obkladu lze doložit na příkladu pražské administrativní budovy OMG Panorama Centrum nad Národním muzeem v Praze, jejíž obklad z římského travertinu byl realizován před více než dvaceti lety. Na současném stavu objektu se však zub času nijak nepodepsal.Privátní výstavba


Tmavý travertin se stal také hlavním exteriérovým prvkem na právě dokončované novostavbě soukromé vily. Architekt zde navrhl raritní technické řešení fasády. Zvolen byl kámen s výrazným žilkováním a smirkovaným povrchem. Díky tomuto způsobu opracování se docílí stejné struktury lícní plochy, jaká přirozeně vzniká působením kyselých dešťů. Ty travertin postupně naleptávají, ale současně s ním chemicky reagují a vytvářejí na povrchu takzvanou krustu, která kámen chrání před dalším větráním. Tato povrchová reakce zároveň způsobí, že vzhled kamene, jenž časem mírně ztmavne, získá zajímavou patinu.


Unikátní je však především samo osazení. Devadesát travertinových desek, každá o hmotnosti 400 kilogramů, šíři až 180 a výšce 284 centimetrů, bylo na fasádu objektu umístěno svisle tak, aby vždy jedna deska kopírovala celou výšku podlaží domu. Travertin je vždy potřeba osazovat tak, jak ležel v přírodě, tedy s kavernami vodorovně. Architektonické řešení však toto neumožňovalo, a tak firma riziko zatékání dešťové vody do kaveren travertinu eliminovala mírným zapuštěním jeho líce pod líc omítky.
Jiným vzorovým projektem z portfolia společnosti Kámen Engineering je i rodinný dům na Liberecku, který byl dokončen loni na podzim. Výjimečnou podobu získal tento objekt, jenž je zčásti zasazen do terénu, mimo jiné i díky skvělé spolupráci investora a ateliéru SIAL Liberec. Fasáda domu (asi 200 metrů čtverečních) je obložena až třímetrovými deskami římského travertinu, který je řezán do fládru. Kámen je zavěšen na nerezových kotvách – místy na zdivu, místy na ocelové konstrukci, kterou firma vyprojektovala a dodala. Travertin byl použit rovněž na venkovní masivní dlažby a některé vnitřní obklady. Velikost obkladových desek umocňují masivní kamenné přizdívky zbývající části fasády a opěrných zdí v terénu, jež jsou osazeny z rezaté štípané ruly. Vše doplňují komunikace ze štípaných kostek a masivních tryskaných desek žluté mrákotínské žuly.


KÁMEN ENGINEERING
www.kamenengineering.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Zašleme vám, co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá tracking cookies - více informací.