EUR  |  Košík 0 ks
Zprávy

Jitka a Květa Válovy – Z domácího archivu


Tisková zpráva, 21.5.2020
59 vidělo         0 se líbí


Arto.to galerie, Uhelný mlýn, Areál šroubáren 860, 252 66 Libčice nad Vltavou
Datum: 31. května – 30. srpna 2020
Vernisáž: 30. května, od 17 h
Kurátorka: Marie Bergmanová
Spolupráce: Dům Válovek www.dumvalovek.cz

Sestry Válovy jsou respektovanou součástí historie českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Přestože jejich profesní kariéra v polovině padesátých let začala nákupem dvou děl na přání Antonína Zápotockého do sbírek Pražského hradu, v kontextu jejich další práce a jejího oficiálního uznání to byla jen absurdní epizoda. Centrem života Jitky a Květy, který by bez další fabulace mohl sloužit jako romantický model umělce trpícího pro svoje umění, byl kladenský dům, ve kterém vyrůstaly a společně žily. Časem si v něm zařídily své ateliéry a až do konce osmdesátých let skromný azyl před světem – jehož nátlaku se nechtěly přizpůsobovat –, kde se setkávaly s přáteli a hlavně pracovaly a který se po jejich smrti stal autentickou vzpomínkou a domácím archivem.


Dodnes se bez větších změn zachoval nejen jeden z ateliérů, ale i část domácího zázemí Jitky a Květy, včetně záměrně nebo náhodně založených poznámek, dokumentace, fotografií, skic, drobných studií – spolu s těmi nejranějšími –, návrhů ilustrací, také velkorysé mozaiky v koupelně ze zbytků materiálu veřejné zakázky i větších kreseb z posledních let především Jitčina života. Koncepce výstavy pro galerijní prostor Uhelný mlýn v Libčicích vychází právě z této situace.


Velká retrospektiva prací obou sester proběhla ve Veletržním paláci v Národní galerii v Praze v roce 2000, kde se shromáždila početná kolekce děl z mnoha státních a soukromých sbírek, poté samozřejmě následovaly různě koncipované výstavy, obrazy Jitky a Květy jsou součástí většiny stálých expozic.


Současný výběr z „domácího archivu“ tvoří živý příspěvek k pohledu na jejich výtvarné úvahy a úsilí. Výstava v Uhelném mlýně sleduje soustředěné zkoumání svobodného života lidských a zvířecích bytostí, jehož vědomou součástí je ale i utrpení, hluboká empatie a smíření. V souboru zhruba třiceti děl od raných autoportrétů obou sester, skic a kreseb některých témat a kompozic, známých z jejich velkých pláten, přes studie květů orchidejí pro mozaiku, tvarově blízké skicám zvířecích těl na jatkách, až k jedné z posledních Jitčiných kreseb se potvrzuje zaujetí figurou, syrovostí, zranitelností a současně nezdolností existence, naprostá samozřejmost vlastního názoru a jeho celoživotního uskutečňování.


Otevírací doba galerie je pohyblivá. Výstava bude mít po celé léto bohatý doprovodný program, pro přesné informace sledujte www.uhelnymlyn.cz , www.arto.to a facebook arto.to.
Výstava se koná za finanční podpory Středočeského kraje, Ministerstva kultury ČR, města Libčice nad Vltavou, Atelieru Hoffman a Uhelného mlýna.


Partnery výstavy jsou
Dumvalovek.cz
Artmap.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.