EUR  |  Košík 0 ks
Introlife

Jak podnebí ovlivňuje


Martin Verner, 3.4.2019
Youtube
81 vidělo         0 se líbí
Když nám jako studentům při přednáškách z kulturní antropologie kdysi vyprávěli, jak se různá lidská společenství liší, jedním ze zásadních formativních znaků bylo i podnebí, v němž se utvářejí jejich sociokulturní návyky. Jedním z příkladů, který mi utkvěl v paměti, byl příběh, jak jakýsi domorodec v Polynésii šel na úřad a cestou se oproti předpokladům potkal s přáteli, něco oslavili, rožvýkali si kavu, pak přespali na zemi pod palmou a druhý den šli dál.


Vzpomenu si na to vždycky, když jde o minutová zdržení a přestrkování se o pořadí na úřadech, na poště, v čekárnách ordinací… Kdo je tu poslední, prosím? Bůh žehnej alespoň lístečkovým systémům.


Celý tenhle poněkud od architektury odtažitý příklad vyprávím proto, abych uvedl patnáctiminutové video, které jsme umístili na náš blog pod roztomilým názvem „Build Water Slide House With Swimming Pool And Build Three-Story House (Full Video)“. Teď máte čtvrt hodiny na to, abyste si ho pustili…A vítejte zpátky, doufám, že jste si také uvařili kávu, a můžeme pokračovat. Jak bychom se k podobnému nápadu postavili v našem sociokulturním rámci my? Především je nám jasné, že video je sestříhané až do zkratky, jež známe z grotesek. Práce sama by trvala třeba i tři dny. Za tu dobu by nás někdo udal stavebnímu úřadu. Bambusové nebo podobné tyče bychom museli shánět několik týdnů předem a dovezla by nám je firma za těžké prachy, zato v jiné kvalitě. (Martin Rajniš by mohl vyprávět.) O jílu, který bychom na stavbu potřebovali, to platí jakbysmet. No, a pak by se udělalo hnusně, přišla by zima a déšť, dva nasmlouvaní zahraniční dělníci nastříkaní nahnědo by nastydli. Do toho by dorazila ta kontrola ze stavebního úřadu, a jak by všude bylo jílovité bláto, úřednice v botách vhodných do kanceláře by byla …, zkrátka neměla by dobrou náladu.
No jo, žijeme holt v jiném klimatickém pásmu, takže je tady tak nějak celkově jiné klima.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Facebook


Podobné články< zpět na přehled článků


Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.