EUR  |  Košík 0 ks
Beton

INTRO 12: Na rozhraní tíže a lehkosti


Kristýna Brožová, 16.7.2020
101 vidělo         1 se líbí
Červencové číslo, které v těchto dnech míří do vašich schránek, se tematicky navrací k materiálu, jejž si mnozí spojují s brutalismem a šedí panelových sídlišť socialistické éry. Někteří však beton vnímají jako variabilní substanci, která má díky novým recepturám a technologiím nakročeno k tomu, stát se odznakem lehkosti a tvůrčí svobody.Počet betonových receptur neustále roste a vlastnosti tohoto materiálu se postupně mění. V desátem čísle časopisu INTRO věnovaném vodě jsme se v článku o Lávce přes Dřetovický potok (Hledání hranic na břehu vody) dotkli tématu takzvaného UHPFRC neboli ultravysokopevnostního vláknobetonu, na které v aktuálním vydání v rozhovoru Petra Volfa navazuje Petr Tej. „Normální beton se většinou rozpadne po simulaci osmdesáti cyklů, tedy během osmi desítek let. Kdežto na UHPFRC nejsou ani po pěti stech cyklech vidět zásadní změny. To je něco naprosto jedinečného,“ říká architekt.


V dalším rozhovoru se dozvíte o minimalistickém stavění z liaporbetonu – experimentálního izolačního betonu – a na sedmi stranách si přiblížíte tvorbu otce a syna Makovských, architektů, kteří mají k betonu velmi blízký vztah.O využití betonu v architektuře osmdesátých let se můžete dočíst v článku, jejž pro vás připravil architekt a historik architektury Petr Vorlík, působící na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Naopak o současném užití betonu, jeho možnostech a výrobcích z něj se dozvíte ve firemní části Materiály a technologie.


Čínskou porcelánku BingDing, která zdobí i titulní stranu nového INTRA, vám ve svém článku představí autorka Tereza Šváchová. Betonová stavba s výrazně esteticky tvarovanou fasádou od ateliéru AZL Architects je jednou z posledních porcelánek v oblasti Fuliang na jihovýchodě Číny, kde se uchovalo historické vypalování porcelánu v peci na dřevo. Pro svou jedinečnost byla tato dílna zpřístupněna i veřejnosti.Za tuzemskou realizací se vydáme do chráněné krajinné oblasti Moravskoslezských Beskyd, kde se nachází víkendový dům od studia Pavel Míček Architects. Proč návrh u úředníka z CHKO prošel až napodruhé? A za jakých okolností se architekt Pavel Míček rozhodne použít pro stavbu právě beton? Odpovědi na tyto otázky a další zajímavé články o betonových stavbách najdete v aktuálním čísle časopisu INTRO.

Beton za korunu!


Uteklo vám první „betonové“ vydání, ale chtěli byste mít obě? Využijte naší aktuální nabídky, objednejte si předplatné a dostanete k němu číslo „02 Beton“ z roku 2017 za pouhou 1 Kč! Předplatné můžete objednávat na našich webových stránkách.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.