EUR  |  Košík 0 ks
Cihla

Dům v cihlové zahradě


Jan Proksa, 16.3.2020
Foto BoysPlayNice
646 vidělo         3 se líbí




Stavba malého domu v Prušánkách se nachází na místě, kde žili autorovi prarodiče a kde se narodila jeho matka. Dům a dvůr jsou pojaty jako jeden celek. Venkovní část včetně kuchyně je obývacím pokojem. Fasáda je zrcadlem dvora s ovocnými stromy. Půdorys je zredukován na to nejnutnější – žije se přece i venku.




Místo: Prušánky, Česká republika
Autor: Jan Proksa
Užitná plocha: 55 m2
Zastavěná plocha: 74 m2
Plocha dvora: 201 m2
Projekt: 2012
Realizace: 2016
www.janproksa.com





Tradiční domy na jižní Moravě se vyznačují efektivním urbanismem. Stavělo se do tvaru L a domy byly řadové. Každý dům tak získal svůj dvůr. Toto řešení bylo skvělé jak ekonomicky, tak sociálně.


Domy se skládaly ze tří částí. Na straně otočené k ulici bydleli rodiče s dětmi. Prarodiče potom žili v zadní části směrem do dvora. Zbytek domu, který byl pokračováním traktu, sloužil jako hospodářské stavení.



Přední část domu byla kvalitativně na vyšší úrovni. Fasáda, která měla vytvářet dobrý dojem navenek, byla barevně omítnuta. V zadní části už často omítka použita nebyla, protože takové řešení bylo nákladnější. Zadní hospodářské budovy byly bez omítky. Takto vlastně bezděčně vznikala cihlová „architektura“ ve dvorech stavení – příjemná a dlouhodobá.


Autor se rozhodl tuto tradici respektovat a použít cihly pro novou budovu ve dvoře. Novostavba je dlouhá a úzká. Slouží jako přirozený plot k sousedům. Urbanistické řešení je tedy velmi podobné tomu původnímu, s jediným rozdílem: nový dům je oddělen od starého. Tím je docíleno čistého dělení starého a nového.



Použitím ploché střechy se minimalizoval konečný objem stavby, což působí na malém prostoru elegantně. Fasáda domu tak evokuje další zídku, která definuje tvar dvora a zrcadlí se v dlažbě. Půdorys samotného domu je řešen jednoduše a funkčně. Objektu dominuje místnost s kuchyní, velký stůl a velké okno do zahrady. Vedle je ložnice s úzkou koupelnou. Cílem bylo navrhnout malý dům, který respektuje své okolí.


Poslal jste mi telefonní číslo s předvolbou Rakouska. Tuším proč, ale trochu to vysvětlete.


V roce 2001 jsem začal studovat v Praze na FA ČVUT. Po třech letech jsem se v rámci programu Erasmus dostal do Helsinek. To mi otevřelo nové možnosti. Studium ve Finsku bylo skvělé, úplně volné. Rozhodl jsem se, že se na ČVUT už nevrátím. Po Finsku js



Celé znění článku je k dispozici pouze předplatitelům časopisu INTRO a odběratelům našeho newsletteru. Pokud mezi ně patříte, prosím, přihlaste se.


Přihlásit seNewsletter




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.







Podobné články







< zpět na přehled článků


Co je nového



Chcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.