EUR  |  Košík 0 ks
Kámen

Dům u Železného Brodu


Dům u Železného Brodu
Martin Verner, středa
Tomáš Souček
907 vidělo         2 se líbí
Místo, na němž dům stojí, se nachází v blízkosti intravilánu obce. Trojúhelný pozemek leží u rozvětvení polních cest, mírně se svažuje k jihu. Prostor zahrady v krajině vymezují stávající vzrostlé listnaté stromy – lípa, jabloně a ořešák.


Špatný stav původního stavení nedovoloval jeho opravu. Zadáním proto bylo navrhnout na místě původní malé chalupy rodinný dům pro dlouhodobější pobyty. Autoři se rozhodli pro soudobou chalupu uprostřed luk. Novostavba je inspirovaná archetypem původních stodol, přesahem střech se zápražím i tradiční dispozicí chalupy. Prostorový koncept navrženého domu je založen na vztahu uzavřených soukromých bloků a otevřených částí domu. Servisní prostory jsou uzavřeny do zdí, mezi kterými jsou pobytové prostory. Hlavní obytný prostor je ukončen pobytovou terasou s výhledem na východ. V přízemí je ložnice hosta doplněná o saunu s odpočívárnou a koupelnou.Na této podnoži, kamenném fundusu, leží konstrukce krovu. Svět pod střechou tvoří přiznaná konstrukce krovu, velké prosklení a nábytkové dělicí stěny. Ložnice jsou umístěny v čelech, štíty otevřené do krajiny. Zasklení je ustoupeno dovnitř dispozice, aby se uplatňovalo méně. Podélný tvar vychází z historického tvarosloví venkovských stavení. Současnými stavebními prostředky je však posunut směrem k pavilonu v zahradě. Mohutné zděné pilíře v přízemí jsou z cihel a betonu, zateplené břidlicovým obkladem. Konstrukce střechy a stropu je trámová se zateplením nadkrokevní izolací. Krokevní rámy jsou zavěšeny na vaznici, tak aby detail okenního nadpraží plynule přecházel mezi stropem interiéru a podbitím střechy v exteriéru. Konstrukce krovu je rámová, bez příčných trámů a sloupků. Přesahy střechy zastiňují prosklené plochy a zabraňují letním nadbytečným slunečním ziskům, v zimě chrání patu domu před závějemi a vytvářejí zápraží.

Ve čtvrtém vydání časopisu INTRO naleznete nejen článek o domu u Železného Brodu, ale i dalších 140 stran o kameni a architektuře.
Rozhovor se Štěpánem Valouchem


Použití kamene v domě se omezilo na břidlicový venkovní obklad zděných pilířů. Je kámen při dnešních požadavcích na termofyzikální vlastnosti použitelný i v interiéru, respektive v jaké míře?


Nárok na energetickou úspornost staveb se zvyšuje, někdy za hranici rozumné míry. Porovnání tepelně technických vlastností neomítnuté kamenné zdi přiznané v interiéru a exteriéru a cihelné zateplené zdi je řádově jinde. Například pětačtyřiceticentimetrové zdi z cihel odpovídá dvě stě centimetrů kamene. Taková představa je zábavná a nový dům s dvoumetrovou zdí by jistě měl hutnou atmosféru, při současných cenách kamene by však jistě bylo obtížné najít klienta. Nejde však jen o tepelnou techniku. Užití nosné kamenné zdi je ve světě norem, certifikátů a záruk problematické.

Celé znění článku je k dispozici pouze předplatitelům časopisu INTRO. Pokud mezi ně patříte, prosím, přihlašte se.


Přihlásit seZadat kód
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Facebook


Podobné články< zpět na přehled článků


Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.