EUR  |  Košík 0 ks
Voda

Diskrétní odvodnění ve Visionary


Helena Široká, 11.11.2019
Foto archiv firmy
56 vidělo         0 se líbí
Administrativní objekt Visionary, situovaný v silně frekventované oblasti pražských Holešovic, zaujme jak architektonickým pojetím obálky budovy a designem interiéru, tak celkovou koncepcí, která zahrnuje i rozsáhlé množství venkovních užitných prostor, obohacených o dřevěné, rostlinné i vodní prvky. Nádvoří je díky nim jakýmsi prvním přijímacím prostorem, jenž láká své návštěvníky ke krátkému posezení ještě před vstupem do budovy.


Autoři návrhu z architektonického studia Jakub Cigler Architekti umístili budovu Visionary ve tvaru písmene H na frekventované nároží ulic Plynární a Argentinská v Praze. Jde o dvě prosklené sedmipatrové hmoty propojené středovým šestipatrovým krčkem. Záměrem architektů bylo mimo jiné zajistit přesah objektu do širšího veřejného prostoru. Právě specifický půdorys společně s uplatněním velkého množství venkovních pobytových prostor (venkovní terasy osázené zelení, střešní běžecká dráha, exteriérové spojovací lávky) se staly nástroji k dosažení tohoto cíle. Výsledkem je objekt chlubící se působivou perforovanou fasádou (s přistiňujícími skleněnými lamelami) s vertikálním rostlinstvem.Nádvoří, vodní prvky i zeleň


Budova je v současnosti sídlem několika obchodních jednotek, horní poschodí sestávají z rozsáhlých kancelářských prostor, v parteru objektu jsou umístěny i mateřská škola a restaurace. Dennodenně se zde tedy pohybuje enormní množství osob všech věkových kategorií, čemuž jsou přizpůsobena i dvě přiléhající nádvoří. Ta jsou tím prvním, čeho si příchozí všimnou, a hrají významnou roli v začlenění objektu do holešovického veřejného prostoru. První z nich, orientované na sever, je osazeno cortenovými květníky se stromy a okrasnými travinami a tvoří vstupní „předprostor“ objektu. Jižní nádvoří je určeno k delšímu posezení. Dlažba z pražské mozaiky je doplněna pochozími dřevěnými palubkami, k sezení jsou určeny vyvýšené dřevěné platformy. V druhé etapě výstavby by mělo dojít ke změně dalších venkovních prostor do parkové úpravy.
Důležitým doplňkem jižního nádvoří je vodní prvek, který svým vzhledem umně doplňuje jeho celkovou koncepci. Voda zde tryská přímo z dlažby na volnou plochu, z níž odtéká do odvodňovacích žlabů, například ze systému ACO Multiline. Jejich vhodné umístění a citlivá materiá­lová volba zajišťují jejich nenápadnost. Stejně tak do prostředí zapadají odvodňovací žlaby poblíž cortenových květináčů na nádvoří severním.Ohromující vstupní prostory


Také interiéry objektu Visionary jsou mezi českými administrativními budovami unikátní. Po průchodu nádvořím a hlavním vstupem se návštěvníkovi vyjeví majestátní prostor recepce, která protíná dvě podlaží. Obě spodní patra jsou propojena spirálovitým železobetonovým schodištěm. Celý objekt je prostoupen neutrálními barevnými odstíny, zdem dominuje bílá. Schodiště, strop recepce i další konstrukční prvky jsou obloženy dřevem.


Odvodnění s ohledem na architektonický koncept


Společnost ACO Stavební prvky, spol. s r. o., která se na tomto projektu zčásti podílela, je českým lídrem nejen v oblasti odvodnění staveb a komunikací, ale též v hospodaření s dešťovou vodou. Vedoucí pozice na trhu dosáhla díky intenzivním investicím do vývoje technologií i designu. Produkty odvodňovacích systémů z dílny ACO (vlastní výroba v Přibyslavi) jsou kvalitním a efektivním řešením odvodu vody v interiéru i exteriéru. Ať už jde o gravitační odvodnění zelené střechy litinovou vpustí, venkovní odvodňovací žlaby z polymerbetonu, interiérové hygienické podlahové vpusti, či mnoho dalšího, veškeré systémové prvky jsou sestavovány pouze z adekvátních materiálů a jsou tvořeny takovými liniemi, jež zapadají do celkové architektonické koncepce. Odvodnění je vědomě zdůrazněno nebo naopak diskrétně ukryto, vše individuálně s ohledem na požadavky investora.


Kontakty:
ACO Stavební prvky, spol. s r.o.
Pávov 141, 586 01 Jihlava
http://www.aco.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.