EUR  |  Košík 0 ks
Zprávy

Dialogy v KRUHU: Chronická neoblíbenost architektury a její příčiny


Tisková zpráva, 16.2.2021
TOAST Studio / Libor Stavjaník
Petr Šmídek
Miroslav Roubíček (grafický vizuál)
183 vidělo         1 se líbí
Jedenadvacátý cyklus přednášek spolku KRUH bude zaměřen na dialogy a představí celkem čtrnáct významných českých i zahraničních hostů, kteří se budou věnovat nejrůznějším otázkám současné architektury a příbuzných oborů. První přednáška cyklu bude vysílána ve čtvrtek 4. března v 19.30 hodin na facebookových stránkách spolku KRUH.


Spolek KRUH, který se věnuje propagaci architektury, loni oslavil dvacáté narozeniny. Doposud zorganizoval přes 270 přednášek, během nichž promluvila řada inspirativních osobností věnujících se architektuře či oborům s ní úzce spojených. V roce 2021 vystoupí v KRUHU během čtyř jarních a tří podzimních večerů ti nejzajímavější z hostů znovu a svou prezentaci rozšíří o další osobnosti, které jsou pro ně inspirující nebo s nimiž by se oni sami rádi setkali.


Rostislav Švácha a Svatopluk Sládeček


První přednáška otevře dialog jednoho z nejvýznamnějších českých historiků architektury Rostislava Šváchy a svébytného architekta Svatopluka Sládečka, který tvoří převážně ve Zlínském kraji a jehož stavby jsou označovány jako takzvaná figurkativní architektura. Jejich vzájemný rozhovor na téma Chronická neoblíbenost architektury a její příčiny se zaměří na neoblíbenost moderní architektury, na smysl architektury a její srozumitelnost v současné době. Přednáška bude vysílána ve čtvrtek 4. března od 19.30 na facebookových stránkách spolku KRUH. Dobrovolné vstupné na akci, které podpoří také činnost celého spolku, lze zakoupit v síti GoOut.Administrativní budova Rapos v Holešově, jejímž autorem je architekt Svatopluk Sládeček. Foto TOAST Studio / Libor Stavjaník


Rostislav Švácha jako historik umění a architektury, vysokoškolský pedagog a profesor se ve své práci zaměřuje na architekturu 20. a 21. století. V roce 2013 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury a Poctu České komory architektů. Je tvůrcem zásadních knih o moderní, funkcionalistické i současné architektuře a dlouhodobě působí v Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. Je aktivním členem Klubu Za starou Prahu a spolku Za krásnou Olomouc.


Svatopluk Sládeček studoval design a architekturu na VŠUP v Praze a po absolvování studia založil studio New Work. Za některé realizace získal ocenění v rámci soutěže Grand Prix Obce architektů. Nejvýraznějším veřejným uvedením architektonické tvorby Svatopluka Sládečka byla výstava Figurkativní architektura pro začátečníky, kterou v různých obměnách představil ve Zlíně, Brně, Praze, Vídni a Bělehradě. Vedle provozu architektonického studia od roku 2016 vyučuje na Fakultě architektury VUT v Brně. Mezi realizace Svatopluka Sládečka patří například rodinný dům v Rousínově, hotel Háj v Bílých Karpatech, chaty v Zadní Telnici nebo Open house ve Fryštáku.Dům v Lubné od Svatopluka Sládečka. Foto TOAST Studio / Libor StavjaníkHorská chata v Zadní Telnici, již navrhl Svatopluk Sládeček. Foto Petr ŠmídekOpen house ve Fryštáku od Svatopluka Sládečka. Foto TOAST Studio / Libor Stavjaník


Jarní dialogy


V dalších jarních večerech uvede spolek KRUH například dialog mezi architektem Markem Štěpánem a římskokatolickým knězem Petrem Okapalem, v květnovém večeru rozhovor historika architektury Philipa Ursprunga s Karin Sander, konceptuální umělkyní a profesorkou základních principů designu, umění a architektury na ETH Curych, a v červnovém dialogu o klimatických změnách a jejich dopadech na architekturu se setkají indicko-španělská architektka Anupama Kundoo a profesor environmentální technologie Matthias Schuler.


Čt 4. 3. – 19.30: Rostislav Švácha a Svatopluk Sládeček
Čt 25. 3. – 19.30: Marek Štěpán a Petr Okapal
Čt 6. 5. – 19.30: Philip Ursprung a Karin Sander
Čt 3. 6. – 19.30: Anupama Kundoo a Matthias Schuler


Více informací na www.kruh.info


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.