EUR  |  Košík 0 ks
Voda

Dejte střeše zelenou


Kolektiv autorů, 10.11.2019
Archiv firmy
870 vidělo         4 se líbí
Vlivem postupného oteplování přibývá horkých letních dnů, což spolu s tím, že lidé neumějí efektivně zachytit vodu z přívalových dešťů, způsobuje vysychání krajiny. Na změny klimatu se však lze adaptovat řadou opatření, například využít potenciálu zelených střech.


Takzvané zelené střechy, které jsou v některých evropských zemích již běžnou součástí tamní architektury, se začínají objevovat i u nás. Jde o střešní konstrukce částečně či zcela pokryté půdou a vegetací, což přináší řadu výhod. Mezi ně patří například schopnost zachytávat dešťovou vodu a zpomalovat její odtok během přívalových dešťů nebo schopnost ochlazovat střechu, a tím i celou budovu a její bezprostřední okolí, k čemuž dochází díky odpařování vlhkosti. Zelené střechy jsou tedy účinným nástrojem, jak zabraňovat vzniku takzvaných tepelných ostrovů v městské zástavbě. Další nesporný klad, který s tím souvisí, je delší životnost střechy, respektive použitých izolačních materiálů. V letních měsících se totiž teplota běžné střešní konstrukce může vyšplhat až nad 70 stupňů Celsia a to vede k rychlejšímu opotřebení materiálu. Oproti tomu teplota zelené střechy nepřekročí 35 stupňů, což jí zaručuje až dvojnásobnou životnost, než jakou má standardní střecha.AQUADESK – materiál z recyklátů


Společnost RETEX, a. s., vyvinula společně s Fakultou stavební VUT v Brně inovativní materiál AQUADESK pro skladby zelených střech. Jde o retenčně-vegetační desku vyrobenou z polyesterových vláken z recyklovaných PET lahví a nadrcených netkaných textilií, vzájemně spojených tavitelnými vlákny, a to bez použití chemických přísad. Materiál je plně recyklovatelný, vyniká jednoduchostí pokládky a vyváženými parametry retence a drenáže. Po zakropení vodou desku neodnáší vítr, není nutné ji nijak zatěžovat, není posouvána při strojním nanášení substrátu, je snadno dělitelná a není vyžadována speciální kvalifikace realizačního týmu. Tuto skladbu zelené střechy lze tedy bez obav použít i ve chvíli, kdy stavba například rodinného domu probíhá svépomocí. Další předností tohoto materiálu je také ochrana hydroizolací – jak během procesu instalace zelené střechy, tak v průběhu její údržby.Vysoká odolnost a jednoduchá instalace


Hlavními kritérii při vývoji tohoto materiálu byly vedle již zmíněné jednoduché instalace také fyzická odolnost vůči mechanickému poškození, vysoká hydroakumulační schopnost, co nejvyšší užitná hodnota (poměr cena/výkon) a šetrnost k životnímu prostředí. Právě v recyklaci textilií a výrobě materiálů z recyklátů má firma RETEX více než pětašedesátileté zkušenosti. Naplnit cíle vývoje materiálu AQAUDESK se tak podařilo nejen díky zkušenostem s recyklací, ale i díky materiálovým zdrojům, vlastnímu technologickému odpadu a odpadu zákazníků z automobilového průmyslu.Vyvíjený materiál byl testován na testovacím a výukovém objektu EnviHUT ve výzkumném areálu Vysokého učení technického v Brně. Ve střeše i na stěnách objektu bylo umístěno přes 120 senzorů, které monitorovaly stavebněfyzikální chování celé stavby za ztížených klimatických podmínek: v poryvovému větru, během přívalových srážek nebo dlouhých období sucha.


Materiál AQUADESK umožňuje kořenům porostu střechy prorůstat do jeho struktury, díky čemuž dochází ke zpevnění souvrství. To s sebou přináší jak nižší spotřebu substrátu, tak i následné snížení hmotnosti celého souvrství. Díky všem jeho přednostem by se tento materiál mohl v dohledné době stát součástí preferovaných řešení zelených střech.


Kontakty:
RETEX, a.s.
U Nádraží 894, 672 01 Moravský Krumlov
http://www.aquadesk.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.