EUR  |  Košík 0 ks
Zprávy

CE ZA AR 2019 – Bytové domy


Tisková zpráva, 16.7.2019
222 vidělo         0 se líbí
Druhá kategorie, v níž do užšího výběru postoupily rovněž tři stavby, nese název Bytové domy. „V současnosti se staví hodně bytových domů a všichni víme, že se prodává velké množství bytů. Navzdory tomu najdeme jen velmi málo příkladů, které posouvají jejich kvalitu vpřed. V tomto ročníku byla všechna přihlášená díla z Bratislavy, což též vypovídá o stavu a kvalitě bytové výstavby na Slovensku,“ zhodnotila členka poroty architektka Miriam Lišková.


Jedním z nominovaných je projekt nazvaný Zahradní vily. Jeho autory jsou Peter Vavrica, Marek Lohniský, Robert Janega, Jozef Čižmár a Branislav Hantabal z ateliéru VAVRICA ARCHITEKTI, kteří tvořili ve spolupráci s Tomášem Pappem, Miroslavem Lackovičem, Rastislavem Navrátilem a Martinem Vodrážkou. Společně zformovali urbanistický koncept objektů propojených podzemní garáží, umístěný na svažitém pozemku staré zahrádkářské oblasti. Na střeše vznikl soukromý prostor pro předzahrádky bytů a také částečně veřejný prostor s výsadbou, dětským hřištěm s multifunkčním sportovištěm. Jednoduchá forma architektury tří objektů nepravidelného lichoběžníkového tvaru členěná betonovým parterem, typickými podlažími se šachovnicovou kompozicí oken se sníženými parapety a žaluziovými kastlíky je ukončena ustoupeným podlažím se střešními byty s dřevěnou rastrovanou fasádou. Koncept šachovnice oken je využit na větší vyložení betonových balkonů, čímž bytové domy získaly větší plasticitu.Další stavbou, na níž se ve spolupráci s Jarmilou Burkovou a Jakubem Hatnákem podíleli Michaela Hantabalová-Podolská a Juraj Hantabal z ateliéru hantabal architekti, je Rezidence Na Vartě. Tu tvoří sedm objektů řadových rodinných domů situovaných na jihovýchodním okraji Koliby v Bratislavě. Koncept návrhu vychází z poměrně komplikovaného terénního uspořádání – malá hloubka parcely, strmost terénu a sousedící hustá zástavba. Autoři se proto snažili o uspořádání rodinných domů tak, aby získali co největší intimitu a zároveň správnou orientaci vůči světovým stranám. Výsledná orientace je příznivá i z hlediska výhledů, jelikož domy stojí nad Bratislavou. Architektonické ztvárnění jednoduchých linií doplňuje oblouk plné fasády v nároží vždy od sousedícího objektu. Zaoblení fasády splnilo funkci lepšího proslunění a prosvětlení.
Posledními nominovanými jsou Bytové domy NIDO, jejichž tvůrcem je Peter Sticzay-Gromski z ateliéru GRIDO ARCHITEKTI, který na projektu spolupracoval s Jurajem Kováčem. Rezidenční soubor NIDO má formu pavilonové architektury a najdeme ho na bývalých sportovištích v Bratislavě. Projekt charakterizují tři štíhlé věže – vzdušné, členité a ideálně osvětlené –, v jejichž středu se nachází přirozené „atrium“ – dvůr. Bohatě traktované obytné věže vyrůstají z kaskádovité platformy, která vznikla odskokem polozapuštěných garáží. Vertikálnost věží zvýrazňují celoprosklená komunikační jádra a fasáda obytných modulů s nápadnými dřevoplastovými lamelami a dřevěnými okny.
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Facebook


Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.