EUR  |  Košík 0 ks
Beton

Bytový dům Sprzeczna 4


Martin Verner, 14.7.2020
Foto Juliusz Sokołowski
411 vidělo         0 se líbí
Budova v ulici Sprzeczna si klade za cíl přispět k obnově krásné varšavské čtvrti Praga. Už nyní se stala rozpoznatelným prvkem nejen pro bezprostřední okolí, ale i záchytným bodem v širším měřítku. Měla by být jakýmsi majákem, okolo něhož se bude formovat obnova celého městského bloku. A lze tvrdit, že určujícím prvkem je její výrazná fasáda.


Tato prototypická ukázková budova, k jejíž realizaci byla vyzvána kancelář BBGK Architects, byla navržena s úmyslem zbavit betonové prefabrikáty špatné pověsti. Tedy oprášit technologii, jejíž jméno bylo v Polsku poškozeno masivní výstavbou panelových sídlišť během komunistické éry. Osmipodlažní objekt (7 NP, 1 PP) byl záměrně vystavěn na pozemku, který už na první pohled neodpovídá stereotypu spojovanému s paneláky: parcela je úzká, nepravidelná a nachází se uprostřed ucelené zástavby domů z devatenáctého století. Záměrně, a někdy možná až přehnaně, byly použity všechny dostupné technologie prefabrikace: probarvovaný pohledový beton, vlysy a reliéfy, elektroinstalace integrovaná do stěn, topné stropní panely a mnohé další. Výsledkem je budova sestavená z množství rozměrných prvků vyrobených v továrně a dovezených na místo. Vnitřní zařízení není dokončeno do úrovně zařizovacích předmětů a neobsahuje ani žádné dekorační prvky. Výjimkou je orientační systém. Jde o snahu o upřímnou výpověď, co je vlastně dům, jak je vyroben a jak funguje.
Červenou probarvovanou fasádou se autoři snažili převzít odpovědnost za trvale kvalitní vzhled budovy i s přihlédnutím k procesu jejího stárnutí. Chtěli se tak vyhnout běžnému problému u podobných staveb, kdy fasáda vypadá dobře jen v okamžiku jejího prodeje. Tento projekt by měl také polemizovat s napůl feudálním stavebním systémem, který je založen na práci špatně placených přistěhovalců a jenž zde přetrvává prakticky od devatenáctého století. Jde o pokus zavést v Polsku pravidla spravedlivého podnikání a sociální odpovědnosti pomocí metody prefabrikace, která je například v západní Evropě a ve Skandinávii poměrně frekventovaná. Tato nevelká a do značné míry atypická, leč dotažená budova je vlastně paradoxním návodem, jak stavět levné a všestranně dostupné stavby s pomocí průmyslové prefabrikace.
Bytový dům Sprzeczna 4


Místo: Varšava, Polsko
Autor: BBGK Architects / Jan Belina-Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki
Spolupráce: Emilia Sobańska, Katarzyna Najberg
Investor: Budizol Sp. z o.o. S.K.A.
Dodavatel: RWK Engineers
Krajinná architektura: Pasa Design
Pozemek: 1 319 m2
Zastavěná plocha: 741 m2
Užitná plocha: 2 660 m2
Obestavěný prostor: 17 272 m3
Počet bytů: 57
Počet parkovacích míst (auta): 25
Počet parkovacích míst (kola): 93
Projekt: 2015
Realizace: 2017
Foto: Juliusz SokołowskiTypické podlaží
Přízemí
Situace


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.