EUR  |  Košík 0 ks
Beton

Betonové prvky pro moderní město


Mobiliář modulové řady H-E-X
Petra Kutinová, 27.8.2020
Foto archiv firmy
424 vidělo         0 se líbí
Ve veřejném prostoru měst a obcí je beton zcela nepostradatelný. A to nejen jako součást městského mobiliáře, ale i zpevněných ploch. Ucelené systémy exteriérového vybavení značně usnadňují práci architektům, kteří tak nemusejí sahat k individuálním a drahým řešením.


Předchůdce dnešního betonu najdeme již v dávných civilizacích. Římané začali používat beton ve větším měřítku již ve druhém století před naším letopočtem a inspiraci nalezli pravděpodobně pozorováním spečených sopečných hornin, které dokážou vyplňovat nejrůznější dutiny. Sopečný popel byl i jednou z hlavních složek takzvaného římského betonu. Jeho kvalitu dokládá přetrvání některých staveb z tehdejší doby až do současnosti.


Dlouhou životností se vyznačuje i dnešní beton, pokud se při jeho výrobě postupuje podle daných pravidel. Jeho hlavní složku v současnosti tvoří portlandský cement, dále kamenivo a samozřejmě voda. Jelikož je ale tvorba betonu doslova alchymií, výčet ingrediencí zde nekončí. Výrobci do betonových směsí přidávají za účelem zlepšení kvality a vlastností výsledných výrobků i řadu dalších přísad a příměsí.


Designový městský mobiliář


Jak již bylo řečeno, hlavní výhody betonu jsou trvanlivost a odolnost, a to jak v tlaku, tak v tahu (v případě vyztužených konstrukcí). V dlouhém časovém horizontu dokáže beton – při zachování správného výrobního procesu – odolávat proměnlivému počasí a teplotním výkyvům, stejně jako nešetrnému zacházení. Tyto vlastnosti jsou žádoucí také u městského mobiliáře, který musí nezřídka přestát i řádění vandalů. Česká společnost Presbeton má ve svém portfoliu několik typů ucelených řad mobiliářů, a to od konzervativních až po moderní, volně kombinovatelné sestavy. K nejzajímavějším v tomto segmentu rozhodně patří například systém H-E-X, přímo inspirovaný hexagonální geometrií čedičových sloupcových útvarů. Součástí systému jsou vedle atypických šestihranných dlaždic i lavičky, sedáky, květináče, stoly, stojany na kola, odpadkové koše, dělicí sloupky a svítidla. Dalším systémem určeným ke koncepční kultivaci městského prostředí ulic, pěších zón, náměstí, firemních areálů či parků je řada G-ROW. Lze ji uplatnit běžným způsobem jako jednotlivé finální výrobky (například lavička, stojan na kola, květináč apod.) anebo jako volně kombinovatelné sestavy. Díky shodnému půdorysnému modulu podstavy (800 × 800 mm) lze jednotlivé elementy, jež jsou obsaženy v základních výrobcích, vzájemně propojovat a seskládávat do tvarově i funkčně odlišných forem.Mobiliář modulové řady G-ROW


Maximální životnost


Některé výrobky jsou přímo ve výrobě opatřovány dodatečnou impregnací. Firma Presbeton, která nabízí jednu z nejširších škál hotových betonových výrobků u nás, nanáší na vybraný sortiment tři typy dodatečné impregnace, jež má zajistit jeho snazší údržbu a čištění. Ta nejzákladnější, Protect System IN, se tvoří přidáním účinné látky do betonové směsi, čímž minimalizuje nasákavost finálního výrobku v celém jeho objemu. Další dvě varianty – Protect System TOP a Perfect Clean TOP (PCT) – uzavírají povrch daného výrobku zvenčí. Impregnaci PCT zajistí nástřik speciální kompozitní látky, která je následně vytvrzena působením záření a vysoké teploty. Vedle maximální životnosti, jež jde ruku v ruce s myšlenkou udržitelnosti, se sami výrobci angažují v recyklaci odpadního betonu a jeho zařazení zpět do výroby.Zatravňovací dlažba pro lepší vsakování vody


Ani v moderních městech, kde čím dál více rezonují ekologická témata, není nutné beton zavrhovat. V posledních letech se hovoří o negativním efektu betonování krajiny v souvislosti se suchem a neschopností krajiny pojímat dešťovou vodu. Paradoxně mohou určité typy betonových výrobků v tomto směru naopak pomáhat. Například součástí systému H-E-X je i zatravňovací dlažba, která představuje jak funkční, tak optický kompromis mezi zpevněnou plochou a půdou pokrytou vegetací. Fakt je, že i běžná betonová či kamenná dlažba dokáže absorbovat více vody než souvisle vybetonované plochy.Kontakt:
PRESBETON
www.presbeton.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.