EUR  |  Košík 0 ks
Cihla

Asketický výraz Stage Garden v kontrastu k modernímu umění


HELUZ, 4.12.2020
Foto Jakub Sobotka, Natálie Jančová, Petr Kolmačka
1467 vidělo         5 se líbí
Objektu nové výstavní plochy Stage Garden GALLERY CREARS v Rožnově pod Radhoštěm byl záměrně dán až asketický výraz, aby vyniklo to, oč v galerii běží především – vystavované umění. Druhým důvodem minimalistického pojetí novostavby, kterou navrhl Ing. arch. Karel Janča, byla i bezprostřední blízkost drobné hrázděné stavbičky přezdívané Altán.


Rozpadající se objekt Altánu, který pamatuje ještě doby rožnovského lázeňství, odkoupili od města začátkem devadesátých let mladí manželé – akademický sochař Igor Kitzberger a akademická architektka Ingrid Kitzbergerová – a přetvořili jej ve výstavní galerii. Záhy však zjistili, že prostor není pro tento záměr zcela vhodný, a tak tu vznikla prodejní galerie KUK kováře Václava Kitzbergera (Igorova otce), orientovaná převážně na produkty uměleckého kovářství. Sen o výstavbě galerie moderního umění jim ale zůstal a pomalu se začal naplňovat, když se jim v novém tisíciletí podařilo od města koupit přilehlý pozemek.Galerie se zahraničním přesahem


Z celkového konceptu – vytvořit centrum umění v podobě komplexu výstavních pozičních objektů v lokalitě Na Zahradách včetně stávajícího Altánu – je nyní nově realizován první díl mozaiky: Stage Garden GALLERY CREARS. Vznikl tak atraktivní, moderní a současný prostor sloužící k realizaci autorských i skupinových výstav pro potřeby soukromé galerie, jenž je zároveň naplněním vize manželů stát se nezaměnitelnou galerií se zahraničním přesahem, čehož dosáhli ve spolupráci s významnými umělci.


„Objekt nové galerie stojí za zmiňovaným Altánem až v druhé frontě a hlásí se o slovo svou vykukující věží s dominantním velkoplošným bezrámovým rohovým oknem – svítícím okem. Novostavbě byl záměrně dán asketický výraz, který tvoří neutrální pozadí pro vlastní vystavovaná díla, tedy pro to, o co běží především – pro vystavovaný kumšt,“ vysvětluje autor návrhu Ing. arch. Karel Janča a dodává: „Důležitou roli v celkovém výrazu sehrává vstupní portál s jednoduchým základním kompozičním členěním otvorů a zapuštěným vstupem, stejně jako křehké okenice – posuvné stínicí plechové panely s vypalovanými figurativními motivy, které jsou uměleckým dílem a trvalou součástí expozice. Hra světel, slunce a stínů na bílé hmotě je tak umocněna nejen na vnější tváři budovy, ale i v interiéru. Dodává výstavní expozici další napínavou, tajemnou a měnící se atmosféru.“Novostavba z broušených cihel


Novostavba Stage Garden GALLERY CREARS je pojata jako zděný jednovrstvý konstrukční systém z broušených tepelněizolačních cihel HELUZ FAMILY 50 2in1 s vnitřními železobetonovými a ocelovými sloupy a se stropními železobetonovými monolitickými deskami. Objekt je založen na základových betonových pasech a patkách. Střešní krytinu plochých střech tvoří povlaková hydroizolace z měkčeného PVC, krytá kačírkem. Vnitřní podlaha je betonová, povrchově leštěná. Vnější zpevněné plochy jsou betonové monolitické s povrchovou úpravou kartáčováním.
Dispozice novostavby je pojata jako jeden výstavní prostor, dělený mobilními paravány s vestavěným blokem prostorů hygienického a technického zázemí. Neméně podstatnou výtvarnou výrazovou roli sehrává také okolní parter a jeho vymezení plotem z betonových zdí, vypalovaných plechových panelů a živého oplocení. Umění zde doplňuje architekturu a naopak.Přilehlý parter galerie je pojednán jako otevřená výstavní plocha a rozšiřuje tak navazující veřejný uliční prostor.


Stage Garden GALLERY CREARS
Místo: Rožnov pod Radhoštěm,
Česká republika
Autor: Karel Janča, Janca architect, http://jancaarchitect.blogspot.com
Spolupráce: Martin Kaňák, Ingrid Kitzbergerová, Ivana Štenclová (návrh okenic a plotových dílců)
Realizace: 2018–2019
Foto: Jakub Sobotka, Natálie Jančová, Petr Kolmačka


HELUZ
U Cihelny 295, 373 65 Dolní Bukovsko
www.heluz.cz
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.