EUR  |  Košík 0 ks
Zprávy

Architekt roku 2021 už má své finalisty


Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích od dvojice Kuba & Pilař architekti, finalistů soutěže Architekt roku 2021.
Tisková zpráva, upravila Kristýna Brožová, 2.9.2021
Foto: archiv Architekt roku
343 vidělo         2 se líbí
Do finále soutěže Architekt roku 2021 vybrala odborná porota čtyři přední české architekty, kteří se svým přístupem v období uplynulých pěti let významně zasloužili o rozvoj architektury v Česku – ať již vlastní tvorbou, nebo její podporou. Slavnostní vyhlášení výsledků 13. ročníku soutěže proběhne 21. září 2021 na veletrhu FOR ARCH ve veletržním areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech.


Mezi nominovanými byli jak projektující architekti, tak i teoretici či pedagogové a další angažovaní odborníci. Z nich porota ve složení Zdeněk Fránek, Stanislav Fiala, Petr Hájek, Marcela Steinbachová a Kateřina Šedá vybrala čtveřici architektů, kteří postoupí do finále.


„Jsme přesvědčeni, že nominované osobnosti by měly být představiteli kvalitní tvorby a zároveň angažovanosti na poli architektury, jak stanovuje statut soutěže. Pokusili jsme se proto o komplexní posouzení přínosu finalistů pro společnost, profesní a morální integritu i osobní nasazení,“ shrnul kritéria výběru architekt Petr Hájek.


Finalisté


Kuba & Pilař architekti / Ladislav Kuba, Tomáš Pilař


Ladislav Kuba a Tomáš Pilař spolupracují od roku 1996 a působí především v Brně. Pět jejich staveb bylo nominováno na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award a devětkrát získali ocenění Grand Prix Architektů. Výchozím bodem jejich architektonických návrhů je kontextuální vztah k okolí a obsah samotné stavby, který se snaží transformovat do odpovídající vizuální podoby. Soulad mezi obsahem a formou nepovažují za frázi. Kladou maximální důraz na výtvarnou koncepci návrhů, soustřeďují se na detail, který teprve finálně přepisuje abstraktní výtvarný záměr do reality.


Podle poroty jsou stálicemi české architektonické scény. Důsledně naplňují minimalistické principy a přitom dosahují velmi rozmanitých, výtvarně zdařilých forem, které neustále rozvíjejí. Jejich mnohokrát oceněná tvorba je kvalitní, propracovaná v detailech, ctí kontext, není cizorodým prvkem. Zahrnuje sakrální stavby, památníky, rodinné a bytové domy, obytné soubory či budovy škol nebo obchodní centrum. V letošním roce byla podle jejich vítězného soutěžního návrhu dokončena přístavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, která potvrzuje vynikající renomé těchto architektů.Lazy House Zlín pochází z dílny Petra Jandy ze studia brainwork.


Petr Janda


Petr Janda je architekt a výtvarný umělec, absolvent FA ČVUT a Školy monumentální tvorby AVU a od roku 2008 vede vlastní studio petrjanda/brainwork. Architekturu vnímá jako událost moderující vztahy v prostředí, do nějž vstupuje. Navrhuje s důrazem na propojení fyzických a metafyzických vrstev, rezonanci formy a obsahu a zapojení sochařských postupů s tendencí ke konceptuálnímu přístupu do kontextu architektury. Pokud ateliér pracuje s tradicí, snaží se ji spoluvytvářet aktuálně dostupnými prostředky, kdy nová vrstva je rovnocenným partnerem svého kontextu.


Dle slov porotců jde o tvůrce s obrovským citem pro výtvarnou stránku svých prací, v nichž se snoubí zkušenost ze studia na Fakultě architektury ČVUT u Jana Bočana a na Akademii výtvarných umění u sochaře Aleše Veselého. Tu prokázal nejnověji ve své realizaci pražských náplavek, na které bude pracovat i do budoucna a která vzbudila značný a zasloužený zájem zahraničních medií. Jeho světem je poezie života, kterou chápe a vnímá komplexně napříč všemi obory umění a samozřejmě i architekturou jako jejich vrcholem. Takto Petr Janda dozrává do pozice nepostradatelné osobnosti na poli české architektury.Administrativní budova Strančice od architekta Davida Krause.


David Kraus


David Kraus je absolventem FA ČVUT v Praze a od roku 2002 vlastní kancelář Architektura, s. r. o. Realizoval desítky osobitých rodinných domů a dalších staveb. Přednáší, působí jako pedagog, publikuje, je držitelem řady ocenění. Jeho ateliér klade důraz na praxi – cílem je realizovaná stavba, jež zvyšuje kolektivní zkušenost týmu, charakteristický je výtvarný styl, sdílený příběh s klientem, neustálé hledání informací a inspirací zejména mimo obor. Spolupracuje s mladými architekty, tvořícími volné společenství kolem objektu Kovárna. David Kraus věří v jednoduchost myšlení a konání, fyzický pohyb, bojová umění, rytmus a skutečný přítomný svět, využívá, rozvíjí a kombinuje současné moderní technologie s nejjednodušším stavěním, hledá „českou“ cestu.


Porota ho mezi čtveřici finalistů vybrala s odůvodnění, že jde o výrazného českého architekta a učitele střední generace, který rozvíjí vlastní alternativní cestu moderní architektury, pracuje s neobvyklými zdroji inspirací, obrazy a principy současného světa. Jeho realizace a návrhy mají originální myšlenkový rukopis a silný výtvarný náboj. V roce 2018 získal Českou cenu za architekturu za administrativní budovu betonářské společnosti u obce Strančice. Jako učitel působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a Fakultě architektury ČVUT v Praze.Za mateřskou školou ve Vratislavicích nad Nisou stojí dvojice autorů Petr Stolín a Alena Mičeková.


Petr Stolín


Petr Stolín vystudoval Fakultu architektury na VUT. V Liberci pak získal pozici ve Stavoprojektu Liberec a také v SIAL pod Karlem Hubáčkem. Roku 1993 si založil vlastní architektonickou praxi a od roku 2008 začal spolupracovat s Alenou Mičekovou pod svou ustálenou značkou PETR STOLÍN ARCHITEKT. Společně se také věnují vedení ateliéru konceptuálního analogového modelování na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde Petr Stolín vede i katedru architektury.


Podle poroty jsou Petr Stolín a jeho kolegyně Alena Mičeková týmem, který kvalitou svých prací obstojí s jakýmkoli srovnáním s nejlepší zahraniční produkcí. Opakovaně získal hlavní cenu v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu. Jeho stavby vlastního domu a ateliéru ZEN-houses objevily pro českou krajinu velmi přívětivý impuls: neokázalé, skromné, levné a přitom nevídaně působivě uspořádané objekty, jeden pro bydlení, druhý pro tvorbu. Tuto skutečnou architekturu použitou pro „vlastní potřebu“ pak zlegalizovali s ještě větší brilantností ve veřejné budově mateřské školy, kde jejich tvorba potvrdila mistrovství.


Vyhlášení vítěze


Nedílnou součástí ceny Architekt roku je také ocenění Architekt obci udělované Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Svazem měst a obcí ČR, Českou komorou architektů, Asociací pro urbanismus a územní plánování ČR a časopisem Moderní obec. Slavnostní ceremoniál s předáním cen laureátům ocenění Architekt roku 2021 a Architekt obci 2021 se uskuteční pro zvané hosty 21. září 2021 od 18.30 hodin na veletrhu FOR ARCH ve veletržním areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Cenu Architekt roku 2021 předá loňský laureát, architekt Zdeněk Fránek. Porota udělí rovněž jedno čestné uznání.


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.