EUR  |  Košík 0 ks
Voda

Aby kořeny mohly dýchat


Kristýna Brožová, 16.12.2019
340 vidělo         0 se líbí
V důsledku stále se rozrůstající zástavby ubývá v krajině zeleně, což s sebou přináší i další negativa jako například tvorbu tepelných ostrovů, větší povrchový odtok a s ním spojené riziko vzniku záplav či vysychání spodních vod. ASIO NEW, spol. s r. o., se problematikou hospodaření s dešťovými vodami intenzivně zabývá a v nabídce má řadu výrobků a technologií, jež pomáhají následky urbanizace zmírňovat.


Rostliny mají estetickou, a především ekologickou hodnotu, která je ­nenahraditelná. Často je však v souvislosti s výstavbou infrastruktury zapotřebí zpevňovat plochy, kudy vedou kořeny stromů, a jejich ochrana tak pro projektanty představuje obrovskou výzvu. Při zatížení náspem a zhutnění dochází k tomu, že ke kořenům nemůže pronikat dostatek vody ani vzduchu, což vede k postupnému odumírání dřeviny.A/ Dlaždice
1 - AS-TTE rošty se zámkem a betonovou dlažbou, 2 - podkladní síťovina AS-TTE MESH, 3 - podkladní čisticí vrstva green AS-TT SOIL P, 4 - vegetační dočišťovací vrstva: 40 % ornice + 60 % štěrk 2/32, 5 - zhutněná pláň.

B/ Tráva
1 - zatravněné AS-TTE rošty, 2 - výplň pro zatravnění AS-TTE SOIL V, 3 - podkladní čisticí vrstva green AS-TT SOIL P, 4 - vegetační dočišťovací vrstva: 40 % ornice + 60 % štěrk 2/32, 5 - zhutněná pláň


Zpevnění podloží i ochrana stromů


Zasakovací rošty AS-TTE představují inovativní a ekologickou formu zpevňování povrchů, která umožňuje přímé zasakování srážkových vod pod zpevněnou plochu. Navíc jsou tyto rošty vyráběny z recyklovaného plastu, což na jedné straně přispívá k ochraně životního prostředí (certifikát TÜV) a na straně druhé tento materiál (na rozdíl od betonu) zabraňuje přehřívání povrchu a během letních měsíců usychání travního porostu.


AS-TTE rošty jsou pomocí zámků propojeny do prostorové konstrukce, čímž dochází k rozložení tlaku na větší plochu. Díky tomu postačuje nižší podkladní vrstva, a tedy minimální odebrání původní zeminy, což snižuje nároky na únosnost podloží, případně jeho hutnění. Kořenový systém je navíc chráněn před bodovým zatížením. Speciální podkladní vrstvy navíc zvyšují sorpční vlastnosti půdy a optimalizují podmínky pro růst trávy. Rošty je možné vyplnit betonovými dlaždicemi, opatřit zásypem a ve vhodných případech je ozelenit. I v případě osazení dlažebními kostkami zůstává systém AS-TTE propustný díky vůlím mezi roštem a kostkami. Využít je lze na parkovištích, odstavných plochách u rodinných domů, kolem stromů k ochraně jejich kořenových systémů, ke zpevnění blátivých přírodních cest, jako povrch dostihových závodišť, cyklostezky či parkové cesty.


Kontakty:
ASIO NEW, spol. s r. o.
Kšírova 552/45, 619 00 Brno – Horní Heršpice
www.asio.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Facebook


Podobné články< zpět na přehled článků


Co je novéhoChcete-li dostávat čerstvé informace a získat přístup k vybraným placeným článkům pro předplatitele,
můžete se zdarma zaregistrovat k odběru našeho newsletteru a z odběru se kdykoli odhlásit.


xČtenář     xFirma
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.